Avtokataliza, sodelovanje in kompresija (ACC)
ACC je trosmerno sodelovanje v treh mestih, na dveh celinah med Daniel Andor-jem, britansko-madžarskim biofizikom in glasbenikom, ki dela v New Yorku; Zsuzsanno Ardó, britansko-madžarsko umetnico, kuratorko in pisateljico iz Londona in Tomom Culoro, italijansko-ameriškim vizualnim umetnikom, ki deluje na Rhode Island v New Yorku.
Izdelki ribniškega suhorobarstva. Foto: Anja Jerin, 2016. Koordinator varstva nesnovne kulturne dediščine
Slovenski etnografski muzej je v letu 2011 po sklepu Ministrstva za kulturo ...
Pasica Spletna zbirka mojstrovin evropskih in azijskih muzejev
Slovenski etnografski muzej (kustodiat za etnološke zbirke iz Azije, Oceanije in Avstralije) se je 2. marca 2012 priključil projektu ASEMUS (Asia – Europe Museum network: https://culture360.asef.org/asemus-culture360/), ki je na svetovnem spletu žal prenehal delovati. Njegovo bazo podatkov je prevzel Culture360.ASEF.org, kjer se SEM predstavlja z desetimi mojstrovinami - muzealijami iz azijske zbirke SEM.
Slovenske identitete v evropskem in svetovnem kontekstu
Naslov: Slovenske identitete v evropskem in svetovnem kontekstu Šifra: P6–0187 Financer: ARRS Trajanje: 1. 1. 2009–31. 12. 2014 Vodja programa: dr. Božidar Jezernik, Oddelek za etnologijo in kulturno antropologijo FF Več o programu >>>
Ročnadela.org
Ideja o spletnem arhivu oziroma razstavi ročnih del slovenskih izseljencev se je pojavila kot rezultat raziskave in skupnega interesa Slovenskega etnografskega muzeja in Inštituta za slovenske študije v Avstraliji.
Mikrobiološke in strukturne preiskave biološko poškodovanega tekstila iz slovenskih muzejev
Naslov: Mikrobiološke in strukturne preiskave biološko poškodovanega tekstila iz slovenskih muzejev Šifra: J7–4208 Financer: ARRS Trajanje: 1.7. 2011 – 30. 6. 2014 Vodja projekta: dr. Polona Zalar, Univerza v Ljubljani, Biotehniška fakulteta Več o projektu >>>
Praznujemo … s fotoaparatom!
Praznujemo! Slovenski etnografski muzej v letu 2013 praznuje 90. letnico. Ob tem zbiramo fotografije z VAŠIH PRAZNOVANJ ali praznovanj VAŠIH PREDNIKOV, ki so fotografije shranili za spomin. Fotografije bodo obogatile našo fototeko in kot dragocena pričevanja o kulturni dediščini in skupaj s pripadajočimi podatki postale dostopne širokemu krogu uporabnikov. S tem skupaj širimo vedenje in znanje o naši preteklosti.
Kulturni mediatorji v SEM
Slovenski etnografski muzej v svoje delo vključuje starejše prostovoljne kulturne mediatorje. Tako nastajajo nove, času primernejše prostovoljske vloge starejših, ki s svojim izkustvenim znanjem lahko obogatijo muzejske dejavnosti za obiskovalce.
Z etnološke raziskave v Heratu (Afganistan) se je vrnil Ralf Čeplak Mencin
Etnološka raziskava revitalizacije rokodelsko obrtne dejavnosti (med ranljivimi skupinami vračajočih se afganistanskih beguncev iz Irana)
1. fotografski natečaj SEM v letu 2007
Slovenski etnografski muzej že od svojega nastanka leta 1923 zbira fotografsko in v novejšem času tudi avdiovizualno filmsko gradivo.
Evropska pot romske kulture in dediščine
Slovenski etnografski muzej kot partner sodeluje v projektu Sveta Evrope z naslovom Evropska pot romske kulture in dediščine.
Virtualna razstava Delničarstvo na Slovenskem
Razstavo je pripravil Telekom Slovenije v sodelovanju s Slovenskim etnografskim muzejem, ki je pripravil in strokovno izbral gradivo za razstavo. Družba Telekom Slovenije je donator Slovenskega etnografskega muzeja že četrto leto, ki s sloganom Videti preteklost - živeti prihodnost, Povezani s slovensko kulturno dediščino sodeluje z muzejem.
Pust, kralj Evrope!
Slovenski etnografski muzej se je kot partner priključil nekaterim evropskim muzejem, s katerimi bomo od novembra 2010 skupaj raziskovali dediščino pustnih skupin po Evropi in tako snovali evropski projekt: Pust, kralj Evrope (Carnival king of Europe II).
Sodelovanje restavratorjev SEM z Akademijo za likovno umetnost in oblikovanje
V sezoni 2008/2009 sta ALUO in SEM prvič sodelovala na področju diplomskih nalog. Študentka restavratorstva Ana Bremšak si je za temo diplomske naloge izbrala konserviranje-restavriranje koroške avbe iz zbirke pokrival Slovenskega etnografskega muzeja. Njena mentorica na ALUO je bila mag. Tamara Trček Pečak, doc., delovna mentorica v SEM pa mag. Ana Motnikar.
Med revščino in izobiljem, 2. fotografski natečaj SEM
Ob evropskem letu boja proti revščini in socialni izključenosti Slovenski etnografski muzej razpisuje 2. fotografski natečaj na temoMed revščino in izobiljem.
Aleksandrinke v SEM
Projekt poteka od leta 2005. Cilj je popis življenjskih zgodb aleksandrink in njihovih potomcev ter skrb za ohranitev njihove kulturne dediščine. Vsebuje raziskave, objave strokovnih člankov, razstavo v SEM in sodelovanje pri promociji dediščine aleksandrink.
Knjiga za vsakogar: Obogatimo muzejske trgovine
Od 3. maja naprej Knjiga za vsakogar: Obogatimo muzejske trgovine, ob Ljubljana – Svetovna prestolnica knjige 2010