Slovenski etnografski muzej

Zbirke na ogled

STALNA RAZSTAVA MED NARAVO IN KULTURO

Večino zbranih skupin predmetov in zbirk iz kustodiatov si je mogoče ogledati na stalni razstavi Med naravo in kulturo, posamične predmete pa tudi na stalni razstavi Jaz, mi in drugi: podobe mojega sveta.

Nabiralništvo, lov in ribolov

Začenjamo z nabiralništvom, lovom in ribolovom. Videti je mogoče listne koše, grabljice za borovnice, pasti za miši, polšje pasti, pasti za ptice, osti, žimnate zanke, koše za ribe, vrše, trnke, mreže, igle za sivanje mrež ter največji predmet v muzeju - čupo.

Predmeti za poljedelstvo in rejo živali

V tem sklopu so predstavljeni poljedeljski predmeti (predmeti za pridobivanje in obdelavo zemlje, pobiranja, čiščenja do pridelave pridelkov (gojeni ekosistemi)) ter reja živali. Vsi ti predmeti so del zbirke Kustodiata za kulturo gospodarskih načinov, prometa in transporta. Predstavljene so različne motike, rovnice, lopate, plevnice, plugi, rala, spri, kose, ružila za luščenje koruze, trlice, mikalniki. Predstavljamo oselnike, ognila, osla, kose, vile, kambe, zvonce, jarme, komate, škarje za striženje ovac, pinje, latvice, panje, škatle za matice, ...

Neagrarne gospodarske dejavnosti

V sklopu obrti (neagrarne gospodarske dejavnosti) so predstavljene lončarstvo, pečarstvo, kovaštvo, suhorobarstvo, pletarstvo, urarstvo, čevljarstvo, barvarstvo, modrotiskarstvo, slikarstvo in pleskarstvo. Ti predmeti sodijo v zbirko Kustodiata za obrt in trgovino. Na razstavi kažemo lončarsko vreteno, latvice, vrče, pekače, majoliko, hranilnike, piščalke, pečnice, kovaška orodja (klešče, kladiva, merila, nastavke za nakovalo), dleta, svedre, puncirke, šablone ta rezilo žepnega noža, konjske podkve, motike, tesarske spone, les za obode, obode za sita, faze za izdelavo vitre, rezilnike, viternike, sita, solnice, kuhalnice, zajemalke za sol, vevnice, žlice,cekarje, košarice, košare, rekonstrukcijo uraske delavnice z orodjem, rekonstrukcijo čevljarske delavnice, čopiče, slikarske šablone, vtiskalne valjčke, modele za modrotisk. Na razstavi si je mogoče pogledati tudi predmete slovenskih izseljencev (fotografije izseljencev, potna lista, kovček izseljenke povratnice).

Potrebno in nepotrebno

Osrednji del razstavne pripovedi o oblačilih se posveča osnovnim funkcijam oblačenja – za to pripoved izrablja raznovrstne oblačilne sestavine in dodatke iz tekstilne zbirke SEM,  razstavljene kot skupine predmetov s podobno funkcijo (npr. zaščitna oblačila, prestižni oblačilni dodatki, predmeti za vzdrževanje in shranjevanje oblačil, predmeti za higieno in nego telesa...) ali kot oblačilne komplete na lutkah (od slovenskih ljudskih noš na Slovenskem iz 1. pol. 19. stol. in poenotene mode s konca 19. in začetka 20. stol. do prostočasnih in delovnih oblačilnih oblik, pa subkulturnih oblačilnih stilov in nekaterih protokolarnih oblačil v 2. pol. 20. stol.).  

Oblačilne sestavine in dodatki so predstavljeni še z dvema zbirkama istovrstnih predmetov: s pokrivali (avbe in zavijače, peče in rute, klobuki in kape, naglavni okras) in z nakitom/okrasom (okrasni glavniki, okrasne sponke in igle, obeski, ogrlice, prstani, gumbi, sklepanci, uhani, zaponke in broške, verižice za ure itd.).
Tekstil drugih namembnosti iz zbirke SEM je na razstavi predstavljen z izborom prtov in prtičkov (namizni, velikonočni, oltarni, krstni, mrliški, za bogkov kot...). Tipologija tekstilnih krasilnih tehnik je ilustrirana z muzejskimi zbirkami tekstilnih vzorcev, vzorčnikov in učnih vajenic; med krasilnimi tehnikami je največ prostora namenjenega različnim tehnikam vezenin (po štetih nitih, po narisku) in čipk (šivane, pletene, kvačkane, vozljane, čolnične, klekljane).

Zbirka pokrival je v ožjem izboru predstavljena še kot spletna zbirka, v knjižni obliki pa so dostopne zbirke pasov, sklepancev in pokrival v celoti.

Bivalna kultura

Kustodiat za bivalno kulturo predstavlja pohištvo (omare, skrinje, postelje, zibelke), svetila in drobne pripomočke za razsvetljevanje (električna luč, lojenka, laterna, oljenka, čelešnik, utrinjač, kajfež, kresila, netilo, petrolejke, svečniki), pripomočke za kurjenje in ogrevanje (kotel, kozice, trinožnik), pripomočke za kuhanje (kuhalnice, zajemalki, lonci, skleda, vevnica, ribežen, pekač za potice, žrmlje, mentrga, možnarjil nečke), predmete za zauživanje hrane (jedilni pribor, krožniki, servisi), predmete za shranjevanje hrane, pridelkov, osebnih stvari, predmete za osebno higieno, pripomočke za čiščenje in vzdrževanje doma, stensko in drugo okrasje, stavbne dele (omare, deže, skrinje, sklednik, zibelke, posteljni stranici z letnico, ključi, kjučavnice).

V nadaljevanju prikazujemo igrače (medvedki, punčke), predmeti formalnih družbenih skupin (izkaznice), predmete ljudskega prava (rovaši, špani), merske predmete (različne steklenice, mernika za žito). Na razstavi si je moč ogledati tudi predmete šeg življenjskega kroga (mrliški prt, poročne vence, krstno opremo), letnih šeg (lect, voščilnice za god, jaslice, cvetnonedeljske butare, pirhe, pustne maske (obrazna naličja cerkljanskih laufarjev, škoromatovo opravo, ptujskega kurenta in vrbiškega lovca), svetnike, zavetnike, razpela, votive, votivne slike, predmete praznoverja (relikvije, Kolomonov žegen, molitvenik, posušene netopirje, amulete, zdravilne kamne). Številna glasbila na razstavi kažejo na človeško iznajdljivost od povsem preprostih otroških glasbil in zvočil (lubnati rog, boben, kitara, nunalca, lončena piščalka, čivnik, klenet, prda iz trstike, prda iz lubja, lubnata piščalka, ropotulja, brnek, drdra, stržek, brnivka, lončena piščalka) in improviziranih ljudskih glasbil in zvočil (buča, kosa, grablje, plehbas, glavnik, nunlca, rifla, lončeni bas) do ljudskih glasbil in zvočil (klarinet, violina, citre, trobenta, raglja, flavta, tamburica, ustna harmonika, diatonična harmonika, lončeni bas, rogovi, trstenke, žvegle, dvostrunski bas, oprekelj, okarina, lončene piščalke). V okviru ljudske likovne umetnosti so na ogled poslikane panjske končnice, slike na steklu, obodne škatle, skrinjice in pušice, preslice in vretena, komatni glavniki, palice in pipe, trniči in pisave, modeli za mali kruhek in mali kruhki.

Neevropske zbirke

V t.i. neevropskih zbirkah SEM, ki so jih v muzej prinesli številni zbiralci (misionarji, popotniki, mornarji, diplomati, trgovci, študenti) pa razstavljamo predmete nilotskih ljudstev, ki jih je zbral Ignacij Knoblehar (sulice, ščit, stolčka). Zbirko Paula Schebesta pa predstavljamo s predmeti Pigmejcev (košara, čepica s perjem), severni Togo predstavljamo z zbirko Antona Codellija, zahodnoafriške predmete z zbirko Antona Petkovška (maske). Kulturo Otavancev in Očipva pa predstavljamo s predmeti misionarja Friderika Ireneja Barage (pipa, puščice, mokasini, krplje). Zbirko paragvajskih Indijancev predstavljamo z šamanskimi kraguljči, kozmično aro, žensko obredno ogrlico). Skuškovo zbirko krasijo predmeti iz časa dinastije Qing (fotelja, ogledalo, omari, mandarinska oblačila, pahljače).