Slovenski etnografski muzej

SEM

Razstavni program SEM v letu 2024

Sporočilo za javnost
Slovenski etnografski muzej                        
Ljubljana, 18. december 2023

V letu 2024 bo Slovenski etnografski muzej (SEM) zaključil obeleževanje 100-letnice svojega obstoja z odprtjem drugega dela nove stalne razstave Človek in čas: Od ponedeljka do večnosti. Načrtuje tudi dve večji lastni občasni razstavi – ena na temo Maksima Gasparija in druga o Skuškovi kitajski zbirki, ter druge  lastne in gostujoče občasne razstave. S svojo razstavo in zbirkami bo gostoval v tujini, med drugim na Kitajskem.

SEM je v letu 2023, ko je praznoval 100-letnico ustanovitve, odprl prvi del nove stalne razstave Človek in čas: Prvih 100. V prvi polovici leta 2024 bo obeleževanje visokega jubileja zaključil z odprtjem drugega, osrednjega dela nove stalne razstave Človek in čas: Od ponedeljka do večnosti. Razstava bo prikazala razmerje med človekom in časom s poudarkom na tem, kako čas vpliva na način življenja ljudi v različnih obdobjih, družbenih in kulturnih okoliščinah. Odpirala bo vprašanja dojemanja, občutenja, strukturiranja in merjenja časa, njegovih prostorskih odsevov, biološkega in biografskega časa, cikličnega časa naravnih ritmov, pa tudi delovnega časa, prostega časa in prazničnega časa.

Novo stalno razstavo bodo spremljale manjše občasne razstave obiskovalcev pod naslovom Srečevanja v času, ki jih bodo pripravljali  zunanji partnerji, posamezniki, skupine, strokovna javnost in fakultete. V letu 2024 sta predvideni dve; ena bo ekološko naravnana in bo izpostavila morsko plastiko kot problemom sodobnega časa (v sodelovanju s Smetumet), druga pa posameznikovo občutenje časa.

Od večjih lastnih občasnih razstav v oktobru najavljamo razstavo o Maksimu Gaspariju; na razstavi bo predstavljen izbrani opus umetnika, ki si je za svojo osrednjo nalogo zadal ustvariti likovno podobo naroda, konstruirano s selekcijo etnoloških sestavin in interpretirano z zanj značilnim likovnim slogom. »Narodni umetnik«, kot se je sam imenoval, je iz naroda ustvaril podobo za narod.

Od maja naprej bo na ogled največja zbirka kitajskih in japonskih predmetov, ki sta jih v Ljubljano leta 1920 pripeljala avstro-ogrski mornariški častnik Ivan Skušek ml. in njegova žena Tsunekō Kondo Kawase (por. Marija Skušek). Postavitev razstave sovpada z obeležitvijo 60-letnice ustanovitve Muzeja neevropskih kultur v Goričanah. Po 36 letih bo SEM v sodelovanju z Oddelkom za azijske študije FF UL, ZRS Koper ter Inštitutom za arhitekturo in medije Tehniške Univerze v Gradcu prvič celovito predstavil skrito bogastvo Skuškove zbirke in jo postavil na ogled, a tokrat z dodano analizo kitajskih strokovnjakov iz Prepovedanega mesta v Pekingu.

Aprila bo odprta trodelna razstava na temo Afrike: Muzej neevropskih kultur Goričane: 60-letnica ustanovitve / Tri kustodinje in neuvrščena Afrika / Alžirija 1963 – 1967: Oaza spomina. Razstava bo predstavila fotografsko gradivo o Goričanah, ki ga hrani SEM, zgodbo o treh kustodinjah in njihovem delu v povezavi z Afriko ter osebno zgodbo iz Alžirije z opredmetenim gradivom iz zasebne zbirke.

Gostovanje na Kitajskem:  Od februarja do septembra bo na Kitajskem, v muzeju Xi’an Qujiang Museum of Fine Arts gostovala razstava Čebelarstvo v Sloveniji. Z razstavo se SEM odpirajo vrata na daljni  vzhod, predvsem na Kitajsko. Bogato preteklo sodelovanje v preteklosti, kot tudi skozi aktualne projekte in aktualni projekt v SEM (Skuškova zbirka) bo SEM nadgradili z razstavo o čebelarstvu na Slovenskem ter z manjšo razstavo o nesnovni kulturni dediščini.

Razstavno dejavnost v letu 2024 SEM pričenja februarja, ko bo na Prešernov dan odprta  razstava Ponikovske mačkare. Posvečena bo predstavitvi tradicionalne pustne dediščine iz vasi Ponikve pri Dobrepolju. V drugi polovici leta SEM načrtuje razstavo o plesni dediščini kot nesnovni kulturni dediščini (v okviru EU projekta Dance as ICH, katerega partner je).

Zunaj svojih zidov bo SEM poleg že omenjenega gostoval z razstavo na prostem na Krakovskem nasipu v Ljubljani, kjer se bo predstavil s fotografijami izbranih predmetov iz Skuškove zbirke (julij 2024).  Sodeloval bo na skupni panojski razstavi nacionalnih muzejev Slovenije ob Mednarodnem muzejskem dnevu (na muzejski ploščadi Metelkova). Dvakrat bo SEM gostoval v okviru cikla razstav Na obisku doma; z razstavama želimo približati kulturno dediščino, ki jo hranimo, lokalnemu okolju, v katerem je nastala. Razstavi sta: Na obisku doma: Ob 70-letnici etnološke raziskave na Cerkljanskem in Idrijskem, ki bo gostovala v Mestnem muzeju Idrija (junij 2024); Na obisku doma: Ob 60-letnici etnološke raziskave v Škocjanu in okolici, ki bo gostovala v kulturnem domu v Škocjanu (druga polovica 2024).

Od razstav iz leta 2023 ostajajo na ogled razstava Ljudska umetnost med domom in svetom: Zbirki SEM in ljudske umetnosti NSK skupine IRWIN, Sveti konji – nebesni jezdeci (do 14. januarja), Poljske jaslice (do 28. januarja), Čas in nematerialnost (do 11. februarja) ter Trienale rokodelstva (do 3. marca), ob katerih SEM nadaljuje z obrazstavnim programom. Obiskovalci si bodo lahko ogledali tudi stalne razstave Človek in čas: Prvih 100, Plečnikova Lectarija in Med naravo in kulturo.

Ob redni ponudbi vodstev in delavnic načrtuje glasbene dogodke, predstave in pripovedovanja, pogovore, vodene oglede z gosti, … prilagojene različnim ciljnim skupinam. Sočasno pa kot sodoben muzej neprestano dopolnjuje ponudbo v Knjižnici SEM, Trgovini SEM, Ateljeju Malega mojstra ter v Lončarskem in Tkalskem ateljeju.

FOTOGRAFIJE so dostopne na povezavi: https://we.tl/t-uJl17WVX3B Prosimo, da v objavah navedete ime fotografa, ki je v imenu posamezne datoteke.

KONTAKT - Služba za komuniciranje SEM
mag. Maja Kostric Grubišić, maja.kostric@etno-muzej.si, T: 01/ 3008 700, 040 187 920
mag. Irena Plešivčnik, irena.plesivcnik@etno-muzej.si, T: 01/ 3008 798, 040 162 739
etnomuz@etno-muzej.si