Nostalgija: igrače od včeraj iz zbirke Tatjane Bensa

Sporočilo za javnost
Ljubljana, 24. februar 2022

Med 25. februarjem in 24. marcem 2022 je v Slovenskem etnografskem muzeju na ogled manjša osebna razstava Nostalgija: igrače od včeraj iz zbirke Tatjane Bensa. Predstavlja raznovrstno zasebno zbirko igrač in hkrati razkriva svet zbirateljstva s pomenljivimi zgodbami in pomeni.

Tatjana Bensa živi z možem Brunom in maltežanom Šanelom v starem mestnem jedru Ljubljane v hiši iz 15. stoletja. Z možem sta v 80. letih 20. stoletja veliko potovala po svetu, kar trikrat sta s transibirsko železnico prečkala Sibirijo, pot ju je vodila na Japonsko in Kitajsko. Preko Irana in Afganistana sta kot študenta leta 1976 obiskala Indijo, leto kasneje tudi Sudan in Etiopijo. S potovanj sta prinesla veliko predmetov, v vsakem so ujeti spomini na čas raziskovanj in spoznavanj. Zato so na razstavi s posebno pozornostjo razstavljene etno igrače, ki jih je zbirateljica prinesla v nahrbtniku domov. Igrače brez plastike in z veliko domišljije.
Tatjana Bensa pravi, da je

» …zbiranje punčk in starih igrač moj način nostalgije in povezave s preteklostjo. Ko si enkrat strasten zbiralec, te pritegnejo zanimivi predmeti, ki pripovedujejo zgodbe in prebudijo spomine. Pravzaprav ne vem, ali je bilo pomanjkanje igrač v otroštvu razlog za mojo strast. Spomnim se vsake igrače, gumijaste punčke Ljalice, ki jo že zdavnaj ni več, a sem spet podobno Ljalico našla na sejmu starin pol stoletja kasneje. Kako ljubim ta drobna veselja! Celo strokovnjaki  pravijo, da strastni zbiralci živijo dlje. Zase vem, da to drži. Ko dobim lep kos, z mojstrsko roko izdelan in rojen za mojo zbirko, sem cel teden dobre volje«.

Tanja Roženbergar, ki je mentorirala razstavo, izpostavlja:

»Razstava o iskreni zbirateljski strasti in zbirki, ki prinaša dobro voljo, je droben izsek iz bogatih kolekcij, ki jih hrani zbirateljica, ljubiteljica umetnosti in popotnica Tatjana Bensa. Njen čarokrasni  svet predmetov je rezultat dolgih ljubezni in mikavnih strasti, ki jih poznajo le zbiralke in zbiralci. Kriteriji za izbiro predmetov so različni, v zbirkah so spominski predmeti in spominki z emotivnim nabojem, lepe in estetske stvari, posebno mesto imajo redki in neobičajni kosi. Zbiranje in življenje z zbirko Tatjani Bensa pomeni način življenja, »modus vivendi«, in pomemben del lastnega istovetenja. Prav ob razstavi zasebne kolekcije pa se moramo v strokovnih krogih ponovno in  glasno vprašati o pomenu in vrednosti premične dediščine, ki sicer ni v domeni muzejskih institucij, a prav tako bogati naš prostor in je skrbno varovana in hranjena v zasebnem miljeju, ter o kontinuiteti in identiteti teh zbirk v prihodnosti. Ne pozabimo, da so se veliki, nacionalni evropski muzeji pravzaprav razvili  iz bogatih zbirk zvestih zbiralcev, kronistov, zgodovinarjev, ljubiteljev umetnosti, izobražencev…«

Razstava sodi v cikel osebnih pripovedi ob stalni razstavi Jaz, mi in drugi: podobe mojega sveta. Avtorica je Tatjana Bensa.

Osebne razstave obiskovalcev, ki jih pripravljajo posamezniki ali skupine v sodelovanju z mentorji (tj. kustosi) SEM, nastajajo kot premislek o vprašanjih iz stalne razstave Jaz, mi in drugi: podobe mojega sveta in so rezultat njihovih miselnih potovanj po lastnih življenjskih poteh in odkrivanju lastnega odnosa do izbranih trenutkov, ljudi in krajev. Na ta način in s pomočjo mentorjev SEM dopolnjujejo predstave in védenje o tem, kako nastaja osebna in skupna dediščina in kakšne pomene tvori.

Kontakt:
dr. Tanja Roženbergar, SEM, mentorica razstave, E: tanja.rozenbergar@etno-muzej.si, T: 01 / 3008 792
Sonja Kogej Rus, SEM, koordinatorka osebnih razstav, E: sonja.kogej-rus@etno-muzej.si, T: 01/  3008 750

Fotografije (zip,  98 MB)