Vabilo

DNEVI NESNOVNE KULTURNE DEDIŠČINE v SEM

Slovenski etnografski muzej kot Koordinator varstva žive kulturne dediščine pod naslovom Dnevi nesnovne kulturne dediščine v SEM prireja od četrtka do sobote, 25. – 27. septembra 2014, več dogodkov posvečenih nesnovni kulturni dediščini, na katere vas vljudno vabimo.
Vabilo v prilogi.

V četrtek, 25. septembra 2014, ob 11.00 bodo predstavljene tri publikacije, ki obravnavajo različne vidike nesnovne kulturne dediščine. To so knjige: Promocija nesnovne kulturne dediščine: Ob 10. obletnici Unescove Konvencije – Slovenski etnografski muzej, Zvončari i njihovi odjeci (Zvončarji in njihovi odmevi) – Etnografski muzej Istre, Pazin (Hrvaška), Slavic Carnivals (Slovanska pustovanja) – Forum slovanskih kultur, Ljubljana.

Ta isti dan (četrtek, 25. september 2014) ob 18.00 bo v upravni hiši SEM slavnostno odprtje razstave Tradicionalno izdelovanje papirnatih rož, razstave Nesnovna kulturna dediščina Slovenije skozi fotografije in posveta Dokumentiranje in predstavljanje nesnovne kulturne dediščine s filmom.

Na razstavi Tradicionalno izdelovanje papirnatih rož v upravni hiši SEM so predstavljeni predmeti iz zbirk SEM ter izdelki posameznic in društev, ki so kot nosilci enote Izdelovanje papirnatih rož evidentirani v Registru žive kulturne dediščine. Razstavo v SEM sta pripravili Anja Jerin in dr. Nena Židov v sodelovanju z izdelovalkami papirnatih rož.

Izdelovanje papirnatih rož se je na slovenskem podeželju začelo uveljavljati sredi 19. stoletja. Nadomeščalo je sveže cvetje, ki je bilo drago, neobstojno in v zimskem času nedosegljivo. Največji razcvet je ta domača obrt doživelo v obdobju med obema svetovnima vojnama, ko se je najbolj razširila. Rože so izdelovale iz raznovrstnega papirja, najpogosteje iz barvnega krep papirja v glavnem ženske v skupinah, kar je prispevalo k prenosu teh veščin na mlajše generacije in k ohranjanju te žive tradicije.

V Kavarni SEM pa bodo na razstavi z naslovom Nesnovna kulturna dediščina Slovenije skozi fotografije na ogled podobe enot, ki so že vpisane v Register žive kulturne dediščine (kot npr.: vuzemski plesi in igre v Metliki, izdelovanje cvetnonedeljskih butar, izdelovanje ljubenskih potic, velikonočne igre s pirhi, pisanje pirhov ob prazniku šempav, spletanje venčkov sv. Ivana, pustovanja ...).

V petek, 26. septembra 2014 bo od 9.00 do 17.00 potekal mednarodni posvet z naslovom Dokumentiranje in predstavljanje nesnovne kulturne dediščine s filmom, ki ga je zasnovala Nadja Valentinčič Furlan, kustodinja za etnografski film. Na njem bo osem evropskih etnologov in antropologov predstavilo svoje poglede na teoretična izhodišča, metodologijo in strategijo dokumentiranja in predstavljanja nesnovne kulturne dediščine (NKD) s filmom.
Za vse tiste, ki pa bi se radi preizkusili v oživljanju žive dediščine, v soboto, 27. septembra 2014, ob 16.00 pripravljamo delavnico Izdelovanja papirnatih rož, ki jo bo vodila Milena Zelenik.

O nesnovni kulturni dediščini
Za muzeje pri nas in po svetu je vprašanje nesnovne kulturne dediščine eno od pomembnejših področij sedanjih raziskav. Etnologi in folkloristi pa se z nesnovno živo ali neotipljivo dediščino ukvarjajo že od nekdaj. Kultura se ne manifestira samo v materialnih oblikah, v predmetih, temveč tudi skozi neoprijemljive elemente. Ti se prenašajo iz generacije v generacijo s pomočjo jezika, glasbe, gledališča, vedenja, gest, navad, šeg in cele vrste drugih oblik posredovanja in tudi skozi predmete in kraje, od koder te ideje izvirajo. Nesnovna dediščina na primer vključuje glasove, vrednote, tradicije, jezike, ustno zgodovino, življenje ljudstev, ustvarjalnost, prilagodljivost in razlike med ljudmi, ki se manifestirajo skozi oblačilno kulturo, prehrano, bivalno kulturo, tradicionalne obrti in tehnologije, zdravilstvo, religiozne obrede, vedenjske vzorce, šege, pripovedovanje zgodb …

Kontaktna oseba
Nesnovna kulturna dediščina