Koncept smrti v makedonski ljudski kulturi

To proučevanje bo dopolnilo vedenje o smrti v ljudski kulturi. Smrt člana skupnosti pomeni nevarnost in krizo za družino in širšo socialno in obredno skupnost – vas. Je tudi vzrok dejanskih in temeljnih sprememb v družinski strukturi in v odnosih vaške skupnosti, zato lahko katastrofalno vpliva na njuno integriteto. V tem primeru smo obravnavali smrt kot najpomembnejši vzrok za prekinitev obstoječe harmonije in strukture odnosov v svetu. Obredne dejavnosti dajejo možnost realizacije novega kozmosa ali pa uveljavitev novih odnosov. Če upoštevamo, da smrt in umiranje ne pomenita le biološkega konca živih dejavnosti za tradicionalno skupnost, temveč sta tudi kulturna fenomena, nam analiza obeh ne omogoča le ugotavljanja in odkrivanja individualne psihologije, temveč še mnogo pomembnejših socialnih, religioznih in mitičnih vsebin, ki so bistveni segmenti strukture legendarnega koncepta sveta v tradicionalnih strukturah.