Članek v pdf obliki
PDF icon Prenesi pdf datoteko (134.28 KB)

"Trenirke" in "oranžne face" - "vidiš ga pa veš" : diskurz o zunanji podobi čefurja

Védenje študentov v Ljubljani o zunanji podobi čefurja ima urejeno, družbeno konstruirano obliko in vsebino, zato lahko govorimo o foucaultovskem diskurzu.Na prvi pogled nedolžni in zabavni opisi oblačil, modnih dodatkov in obnašanja čefurjev so zgolj površinska plat diskurza o čefurju kot o ŽDrugemŽ,ki je nepremostljivo drugačen od ŽNasŽ. To drugačnost subjekti diskurza razumejo kot posledico odločitve posameznikov za članstvo v čefurski subkulturi, kar napeljuje na sklep o izključenosti po lastni izbiri. Vendar čeupoštevamo družbeno-zgodovinski kontekst, ugotovimo, da se diskurz o čefurjih umešča v slovenski nacionalistični diskurz o ŽjužnjakihŽ in je s tem eden izmed mehanizmov izključevanja.