Številka revije
Etnolog 11 (2001)
Strani
Članek v pdf obliki
Prenesi pdf datoteko (415.71 KB)

Družinska fotografija kot eden od virov pri etnoloških raziskavah

V članku avtorica razmišlja o družinski fotografiji kot enem od virov pri raziskovanju različnih tem v etnologiji. Če razbiramo njihov "jezik", zvemo, da pričajo o načinu življenja ljudi v najširsem smislu: vlogi in mestu družinskih članov v družini in družbi, delu in delitvi dela, modi in noši, vrednotah, posameznih elementih materialne kulture, življenjskih poteh, časovnih spremembah itd. Da neko fotografijo lahko obravnavamo kot vir, je že ob pridobivanju potrebno poskrbeti za dokumentiranje vseh podatkov, ki so z njo povezani, dojeti kontekst, v katerem je nastala. Fototeka Slovenskega etnografskega muzeja hrani lepo število zlasti reproduciranih družinskih fotografij, ki so bile pridobljene največ z raziskavami noše in obrti. Pri obrteh so ostale fotografije iz posamezne družine skupaj in povezane z ostalo vzporedno pridobljeno dokumentacijo, zvezo pa imajo tudi s sočasnimi pridobitvami predmetov. Tako nudijo enakovreden vir pri najrazličnejših nadaljnjih raziskavah. Opaziti je, da fotografija in z njo družinska fotografija, kljub njej lastni točnosti prikazovanja resničnosti, pri etnoloških raziskavah ni deležna enakovrednega obravnavanja kot ostali viri.