Naslovnica knjige Jonathana Marksa Je znanost rasistična? iz leta 2019, foto: Tina Palaić.
Pogovor
Spletna stran SEM
torek, 9. februar 2021 - 11:00
1 ura

Je znanost rasistična?, spletni dogodek

Živimo v času velikega zaupanja v znanost in njenega hkratnega zavračanja.

Obema pogledoma je skupno scientistično prepričanje, da je znanstveno znanje ideološko nevtralno in neodvisno od družbe in vrednot. Zmotno prepričanje, da je znanost vrednostno nevtralna, še najbolj očitno pokaže svojo razdiralno družbeno moč, ko pridemo do vprašanja rase in njene znanstvene obravnave. Ameriški biološki antropolog Jonathan Marks je v nizu svojih del pokazal, da so znanstveniki in znanstvenice, ki pišejo o rasi in prirojenih razlikah med ljudmi, vse prej kot ideološko in vrednostno nevtralni. O rasizmu v znanosti se bomo pogovarjali s profesorjem dr. Rajkom Muršičem.

Dr. Rajko Muršič je etnolog in redni profesor na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani. Raziskovalno se posveča metodologiji in epistemologiji, teoriji kulture, antropologiji (popularne) glasbe, čutni in urbani antropologiji, vprašanjem rase in rasizma ter nekaterim drugim področjem. V letu 2019 je prevedel delo Je znanost rasistična? ameriškega biološkega antropologa Jonathana Marksa.

Spletna povezava: Platforma Zoom – ID: 967 4218 6534, geslo: 504733

Sofinancira program Evropske unije Ustvarjalna Evropa

Napovedujemo:

So muzeji (lahko) prostori preseganja rasizmov?, spletni dogodek
sreda, 10. februar 2021 ob 11:00

Rasizem v medijih in izobraževalnem sistemu, spletni dogodek
četrtek, 11. februar 2021 ob 11:00