Slovenski etnografski muzej

Orala / 38 630:LJU;0002577

plug - orodje
Zbirka 
Orala
630:LJU;0002577
Klasifikacija 
Plug
Lokacija 
SI
Geolokacija 
46.1191N 14.838E

NESOMERNO ORALO / enojni plug, s kolci / Kočevje pri Črnomlju / gredelj, d – 183 cm; ročice, v – 66 cm; someren lemež (z dvema krakoma), d (kraka) – 80 cm; črtalo, d – 21 cm; kolca, š – 60 cm; kolesi, p – 33 cm; jezik in klešče, d – 105 cm / inv. št. 2577, a, b, c, d, e, f.

Listek, pritrjen na posamezne dele orala, je sporočal, da je bilo za muzej pridobljeno na naslednji način: »Nakup Jože Šterk, Kočevje pri Črnomlju, 18. VII. 1911«.
Inventarizacija Frančka Kosa, leta 1943:
»Kmečko orodje, star lesen plug, ki se sestoji iz sledečih delov:
a – Sprednji del: leseno štirioglato bruno (klešče), zadaj razcepljeno počez z navpično luknjo. Spredaj ima z dvema železnima ploščicama pritrjen kavelj, zgoraj ima nasajen močan polkrožen lok (držaj). Ime ni znano. Služi za vpreganje spredaj, zadaj za spajanje s kolci. Lok (locenj) služi za odrivanje in privzdigovanje.
b – Plužne kolca, spredaj lesena os, naprej ima vtaknjeno desko z luknjo spredaj (jezik), na osi so nataknjena lesena kolesa. Kolesa popolnoma iz lesa, dve navzkriž postavljeni palici obdajata srednjo valjasto široko cev (pesto), na zunanjih koncih pa so pritrjeni štirje sektorji kolesa. Zunaj ima lesen klin. Kolca: na nje je z gožem (gož trtna zveza) pritrjen gredelj. Značilna so lesena kolesa. Gož (trta): zveza kolc z gredljem manjka.
c – Gredelj – leseno okovano bruno, spredaj ima dve okrogli luknji (odprtini), na sredi približno eno podolgovato in nato še eno podolgovato, na koncu je sploščen v vodoravno ploščo z luknjo. Gredelj nosi plug. Luknje spredaj služijo za prestavljanje: na kratko ali dolgo za bolj globoko ali plitvo oranje. V srednjo luknjo pride črta (črtalo), v sledečo pa lemež. Zadaj pride vtaknjen v odprtino ročice.
d – Črta (črtalo) – železna ostrina, naprej ostra, zadaj topa, s koničastim nastavkom navzgor, ki pride v podolgovato luknjo (odprtino) gredlja. Črta – reže in deli zemljo.
e – Dvodelni lemež: dve vodoravni železni, na zunanji strani ostri, plošči postavljeni v obliki črke V, v stiku štrli navzgor spredaj priostrena železna plošča, s kovičastim nastavkom. Dvodelni lemež: služi za rahljanje in obračanje zemlje, rezilo spredaj še pomaga rezati. Nastavek pride v 2. podolg. luknjo.
f – Ročice: prečen 4.oglat hlod s podolgasto zarezo in navpično luknjo v sredi; nato sta zataknjeni dve nazaj zapognjeni zgoraj okrogli ročici, spojeni vmes s prečko. Spodnje bruno ima na konceh še po eno luknjo z lesenim čepom (čemu?). Ročice so spredaj spojene z gredljem in služijo prav za oranje. Za ročice drži orač in ravna plug. Ročice popolnoma iz lesa sestavljene.«

V Kosovi inventarizaciji ni omenjena deska, pribita na zunanjo stran desne ročice. Posebej vznemirljiv je opis lemeža, ki ga zdaj na oralu ni več, manjka pa tudi plaz. Po opisu sodeč gre za someren lemež z 80-centimetrskima krakoma, kar najverjetneje ustreza lemežem ralic, oral za obdelovanje poljščin z drobnimi semeni – prosa, lanu in konoplje –, razširjenih na sosednjem Hrvaškem v trikotniku med Karlovcem, Zagrebom in Sunjo (prim. Bratanić 1939: 55 in Sl. 94, 95). Na oralu manjka tudi črtalo.