Festival idrijske čipke, foto: Nena Židov, Idrija, 2014
4. avgust 2023

20. svetovni čipkarski kongres in generalna skupščina OIDFA 2023

Te dni v Novi Gorici poteka Kongres OIDFA, največja in najpomembnejša čipkarska prireditev na svetu (Športna dvorana Nova Gorica, Rejčeva ulica 1 b), ki je za svojo izvedbo prejela pokroviteljstvo Unesca, s katerim v letošnjem letu obeležuje 20-letnico Unescove Konvencije o varovanju nesnovne kulturne dediščine (2003).

V soboto, 4. avgusta 2023 ob 16.00 bosta delo Slovenskega etnografskega muzeja – Koordinatorja varstva nesnovne kulturne dediščine na kongresu predstavili mag. Anja Jerin in dr. Nena Židov na predavanju z naslovom Bobbin lacemaking in Slovenia: From national Register to the UNESCO Representative list / Klekljanje čipk v Sloveniji: od nacionalnega Registra do Unescovega Reprezentativnega seznama. Vabljeni!

V Register nesnovne kulturne dediščine sta vpisani dve enoti:
Klekljanje idrijske čipke je bila v Register nesnovne kulturne dediščine vpisana leta 2013. pri enoti je trenutno evidentiranih 7 nosilcev: Čipkarska šola Idrija, Društvo klekljaric idrijske čipke, Društvo klekljaric Črni Vrh – Godovič, Dragica Česnik, Erna Vehar Štucin,  Klekljarsko društvo Marjetica Cerkno in Društvo rokodelcev – Rokodelski center Moravče.
Klekljanje slovenske čipke je bila v Register nesnovne kulturne dediščine vpisana leta 2015. Pri enoti je do danes evidentiranih 8 nosilcev: Čipkarska šola Žiri, Društvo klekljaric Koroške, Klekljarska sekcija pri TD Železniki, Klekljarsko društvo Cvetke Žiri, Klekljarsko društvo Deteljica Gorenja vas, Čipkarska šola Železniki, Neformalna skupina klekljaric Nitke in Društvo rokodelcev – Rokodelski center Moravče.

Leta 2018 pa je bilo znanje klekljanja v Sloveniji vpisano na Unescov Reprezentativni seznam nesnovne kulturne dediščine človeštva.

NOMINACIJA

REGISTER

Javna obravnava ob razglasitvi klekljanja za nesnovno kulturno dediščino državnega pomena, foto: Jure Rus, Ljubljana, 2016Kongres OIDFA, foto: Nena Židov, Ljubljana, 2016Podelitev listine ob vpisu klekljanja v Sloveniji na Unescov Reprezentativni seznam nesnovne kulturne dediščine človeštva, foto: Anja Jerin, Ljubljana, 2019