Zakonca Skušek in njuna obiskovalca v dnevni sobi, natrpani s pohištvom in predmeti iz zbirke, dvajseta leta 20. stoletja. Foto: Dokumentacija SEM.
oktober 2023
Do
oktober 2026

Življenje Skuškove zbirke: od dnevne sobe do virtualnega muzeja (2023–2026)

Slovensko-avstrijski raziskovalni projekt, katerega partner je Slovenski etnografski muzej.

Vodja projekta: dr. Helena Motoh, Znanstveno-raziskovalno središče Koper
Vodja avstrijske raziskovalne skupine: dr. Gerald Kozicz, Inštitut za arhitekturo in medije, Tehniška univerza v Gradcu
Partnerske organizacije: Oddelek za azijske študije FF UL, ZRC SAZU, SEM

Skuškova zbirka z začetka 20. stoletja ima v vseh pogledih netipično biografijo. Skušek jo je zbral kot vojni ujetnik v Pekingu v zelo burnem zgodovinskem času, vsebuje pa presenetljivo velike in kvalitetne izdelke, ki bi lahko imeli celo cesarsko provenienco. Po tem, ko so zbirko iz Pekinga pripeljali v Ljubljano, so jo strpali v več zaporednih stanovanj, kjer sta bila naslednja štiri desetletja njena edina kustosa upokojeni mornariški častnik, še bolj pa njegova japonska soproga. Obiskovalcev tega improviziranega bivalnega muzeja je bilo veliko in številni od njih so precej bolj znani kot zakonca Skušek ali njuna zbirka (npr. Plečnik, Jakac idr.). Zaradi vseh teh dejavnikov ponuja rekonstrukcija (v obliki VR muzeja) in analiza te nenavadne situacije enkraten zgodovinski laboratorij, ki poziva k premisleku o več relevantnih temah: zbirateljstvu vzhodnoazijskih predmetov, biografijah zbirk kot živih organizmov, socialni mreži, ki se je stkala okrog zbirk, praksah razstavljanja, reprezentaciji, percepciji in recepciji vzhodnoazijskih predmetov v Evropi, in – nenazadnje – skriti vlogi žensk v zbirateljskih praksah zgodnjega 20. stoletja.

Filmske novice 1: Zanimiva zbirka. Avtor Vladimir Perišić, produkcija © Filmske novosti Beograd, 1957, 2 minuti

Prispevek v oddaji Osmi dan z naslovom Dragocenosti Skuškove zbirke.

Dokumentarni feljton o Ivanu Skušku in njegovi ženi Tsuneko Kondo Kavase z naslovom Nebesni zmaj

Prispevek na MMC RTVSLO Iz stotin koščkov so sestavili edinstvena eksponata iz kitajske zbirke Skušek

O projektu so poročali tudi kitajski mediji:

Xinhua

Xhnewsapi

Video

Ivan Skušek ml. na Kitajskem. Foto: Dokumentacija SEMIvan Skušek ml. Foto: Dokumentacija SEMTsuneko Kondo Kawase / Marija Skušek. Foto: Dokumentacija SEMZakonca Skušek. Foto: Dokumentacija SEM