Publikacija Belo zlato: Zgodbe o bombažu
17. marec 2023

Obveščamo, da je na voljo obrazstavna publikacija Belo zlato: Zgodbe o bombažu!

Publikacija razkriva zgodbo o bombažu – o pomembni surovini, ki je soustvarila globalni kapitalistični sistem in s tem sooblikovala svet, v katerem živimo.

V publikaciji so zbrani prispevki kustosov SEM Tine Palaić, dr. Marka Freliha in mag. Ralfa Čeplaka Mencina, ki osvetljujejo zgodovino pridelovanja bombaža in vpetost slovenskega prostora v globalne povezave in izmenjave, povezane zlasti z ustvarjanjem znanja o drugih celinah in tamkajšnjih ljudeh. Te se razkrivajo skozi muzejski zbirki iz Indije in Toga. Izbrane predmete iz muzejske indijske zbirke podrobneje analizira umetnostna zgodovinarka dr. Kanika Gupta, ki v nadaljevanju predstavi tudi svoje raziskovanje aktualnih izzivov gojenja bombaža v indijski zvezni državi Odiša. Tam se je skupaj z raziskovalcem Akashem Kumarjem Sahujem pogovarjala s pridelovalci bombaža in drugimi akterji v tej industriji. Raziskovalka Ana Reberc iz ZRC SAZU pa je obiskala Togo, kjer je pridobila pomemben vpogled v organiziranost pridelovanja bombaža v državi, številne izzive, povezane tudi s podnebnimi spremembami, s katerimi se soočajo lokalni kmetje, in strategije, ki jih razvijajo za njihovo premagovanje.

Vabljeni k branju. Katalog lahko po ceni 15 EUR kupite v Trgovini SEM.