Slovenski etnografski muzej

Zveneče mesto EVFONIJA, interaktivna razstava izvirnih glasbenih inštrumentov, delavnice in program za šole

Sporočilo za javnost                                                        

Ljubljana, 5.september 2008

Slovenski etnografski muzej    

                         

Nova razstava v SEM

Zveneče mesto EVFONIJA, interaktivna razstava izvirnih glasbenih inštrumentov, delavnice in program za šole

V petek, 12. septembra 2008 ob 18.00 bo v Slovenskem etnografskem muzeju potekalo odprtje razstave Zveneče mesto EVFONIJA ki je nastala po avtorski zasnovi Petra Kusa v produkciji Forum Ljubljana in koprodukciji Slovenskega etnografskega muzeja. Projekt spremlja osrednjo letošnjo razstavo SEM Zvoki Slovenije - Od ljudskih godcev do avsenikov, ki se počasi izteka, zaprli jo bomo 5. oktobra 2008.

ODPRTJE bo pospremil glasbeni performans Orkestra izvirnih inštrumentov(Primož Oberžan, Andrej Žibert, Peter Kus, Miha Arh, Gregor Cvetko)

Ob razstavi EVFONIJA bosta kar dva vikenda (19. in 20. ter 26. in 27. septembra) posvečena dvodnevnim glasbenim delavnicam, o čemer bomo še več poročali. (glej vabilo priloga)

“Evfonija je mesto glasbenih inštrumentov. Razporejeni so po posameznih ulicah in mestnih četrtih. Visoki dimniki so odmevniki tolkal, tovarne so sestavljene iz kovinskih zvočil in bobnov, kolo na ulici je hupacikel, streho hiše prekrivajo ksilofon, metalofon in lončkofon, kamnita bajtica je litofon; na vrtu stoji veliko drevo, prepleteno s strunami, ribniki so se spremili v vodne bobne, med njimi plavajo ribe (okrogle vodne piščali), ob robu raste nekaj gumijastega grmovja (balonske orgle). Nad mestom se dviga pokončna podoba kralja: namesto glave ima star vojaški boben, njegove oči so kalimbe, nos je saksofon, namesto reber ima napete strune, stoji na afriški djembi. Na glavo ima poveznjeno krono, bleščečo vodno harfo. Vsakdo, ki v Evfonijo vstopi, postane glasbenik. Lahko se sprehaja po ulicah in igra na posamezne inštrumente. Ko jih ne igra, jih izdeluje ali opazuje fizikalne zakonitosti njihovega delovanja.”  

Zveneče mesto Evfonija je razstava izvirnih glasbenih inštrumentov, na kateri bodo slovenski obiskovalci lahko prvič spoznali približno dvajset nenavadnih in izvirnih glasbil ter zvočil domačih avtorjev. Namenjena je raziskovanju neštetih možnosti, ki jih omogoča proizvajanje zvokov iz različnih materialov - lesa, kovine, plastike, gume, kože, kamna, stekla, električnega toka, itd. Ti so lahko dostopni v trgovinah z gradbenim materialom, na odpadih in v naravi, zato vsakomur omogočajo, da si z nekaj iznajdljivosti in domišljije izdela svoje glasilo. Razstava je zasnovana interaktivno in želi obiskovalce spodbuditi, da se dotaknejo razstavljenih inštrumentov in zvokov, ki jih ti proizvajajo. Tako postanejo obiskovalci Evfonije njeni aktivni prebivalci, ki sami raziskujejo in ustvarjajo glasbo, namesto da bi jo le pasivno poslušali.

S spremljevalnim programom za šole, z delavnicami izdelovanja inštrumentov in animirano spletno stranjo (glej spodaj) želi Evfonija spodbuditi oblikovanje novih, izvirnih oblik glasbenega izobraževanja pri nas. Poudarja ustvaralnost, radovednost, neposredno in celovito izkušnjo z glasbenimi vsebinami (izdelovanje lastnih glasbil, igranje nanje in ustvarjane glasbe), samostojnost, premoščanje razlik med šolanim glasbenikom in amaterjem, preseganje ustaljenih stereotipov in norm glasbeni umetnosti ter raziskovanje glasbe na sproščen in zabaven način.

Razstava bo na ogled do 5. okt. 2008. Muzej je odprt vsak dan, razen ob pon., med 10. in 18. uro.

Vizualni material za novinarje je na www.ljudmila.org/stripcore/evfonija/press

SPREMLJEVALNI PROGRAM:

Razstavo spremljajo krajši programi za šolske skupine (vodeni ogled razstave in glasbeni performans Glas) in dvodnevne delavnice izdelovanja izvirnih inštrumentov in igranja nanje. Projekt dopolnjuje še animirana, glasbeno-didaktična spletna stan (zaživela bo 5. okt).

Dvodnevne ‘vikend’ delavnice (2x4 ure) bodo potekale ob petkih popoldan in sobotah dopoldan. Vabljeni so otroci (tisti, mlajši od 12 let naj se delavnic udeležijo skupaj s svojimi starši), mladostniki, odrasli, družine in upokojenci. Delavnice bodo obsegale predstavitev posameznih inštrumentov, izdelavo inštrumentov in igranje na njih ter ustvarjanje preprostih skladb, ki bodo ob zaključku vsakega sklopa delavnic prikazane na krajših javnih predstavitvah.

Material, potreben za izdelavo inštrumentov, bodo udeleženci dobili na delavnicah. Število mest na delavnicah je omejeno. Kotizacija je 15 eur.

Kontakt za prijave je Slovenski etnografski muzej,

Sonja Kogej - Rus, t. [01] 300 87 50, m. 031 345297,

e. sonja.kogej-rus@etno-muzej.si

2 ETNO DELAVNICI

pet., 19. sept. (16. - 20. ure) in sob., 20. sept. 2008 (10. - 14. ure)

- 1. DAN: ZAPISKAJ, ZAPLEŠI ZAPOJ!, vodi Marino Kranjac. Delavnica z istrskimi ljudskimi glasbili in glasbo.

- 2. DAN: ETNO - UMETNO, vodi Peter Kus. Kako je mogoče preproste ‘ljudske’ inštrumente izdelovati tudi iz umetnih materialov, ki so danes bolj dostopni in lažji za obdelavo.

ORKESTER IZVIRNIH INŠTRUMENTOV, vodi Peter Kus,

pet., 26. sept. (16. - 20. ure) in sob., 27. sept. 2008 (10. - 14. ure), ob 16. uri koncert 

Osnovna izhodišča za vsakogar, ki se odloči za izdelovanje preprostih zvočil in inštrumentov iz različnih materialov: plastike, gume, lesa, kovine, kože ...

ROPOTARNICA, vodi Primož Oberžan,

pet., 3. okt. (16.-20. ure) in sob., 4. okt. 2008 (10.-14. ure),

ob 16. uri koncert.

Učna tolkalska delavnica za ritem, poslušanje in materialno glasbo. Udeležencem bo razkrila izkušnje in zvočne svetove, ki jih mentor že več kot desetletje raziskuje s skupino The Stroj.

 Avtor idejne zasnove projekta Zveneče mesto Evfonija je Peter Kus, skladatelj in glasbenik, ki v zadnjem času ustvarja avtorske predstave. V njih raziskuje območje, kjer se križata področji javnega izvajanja glasbe in gledališča. Rezultati tega dela so lutkovno - glasbene predstave Črna kuhna (Mini teater, 2004), Glas (KD Priden možic, 2005), Tristan Vox (Ops! zavod Ljubljana, 2006) in Kralj prisluškuje (Ops! zavod Ljubljana, 2007). Ukvarja se tudi z raziskovanjem izvirnih glasbenih inštrumentov. Zgradil je široko paleto različnih zvočil in glasbil iz različnih materialov, ki jih je uporabil v svojih predstavah.

SODELUJOČI:

Idejna zasnova: Peter Kus

Izvirni inštrumenti: Peter Kus, Primož Oberžan, Žiga Lebar, Gregor Lorenci, Aleksij Kobal

Mentorji na delavnicah: Primož Oberžan, Marino Kranjac, Peter Kus

Likovna zasnova spletne strani in zemljevida: Matej Lavrenčič

Izvedba spletne strani: Vedran Manojlović

Likovna kozmetika : Andrej Štular

Tehnična izvedba razstave: Luka Curk, Borut Bučinel

Produkcija: Strip Core/Forum Ljubljana

Koprodukcija: Slovenski etnografski muzej

Projekt sta sofinancirala ga Ministrstvo za kulturo in MOL - Oddelek za kulturo.

Zahvala za pomoč: Darku Korošcu, Borutu Cajnku in Gledališču Ane Monró, Bredi in Juriju Kusu.

 

Kontaktna oseba: Katerina Nirovič / core@mail.ljudmila.org  / 031  401 556

   www.ljudmila.org/stripcore/evfonija

Zamisel o Evfoniji je povzeta po 25.  poglavju knjige “Večeri z orkestrom” (Les soirées de l'orchestre) Hectorja Berlioza z naslovom “Evfonija ali glasbeno mesto” (Euphonia ou la ville musicale).