Jaz, mi in drugi: podobe mojega sveta
15. september 2022

Zaprtje stalne razstave Jaz, mi in drugi: podobe mojega sveta

Sporočilo za javnost
Ljubljana, 13. september 2022

Slovenski etnografski muzej (SEM) po 13 letih zapira stalno razstavo Jaz, mi in drugi: podobe mojega sveta, ki je bila v stalnem programu SEM od leta 2009. Zadnji dan ogleda razstave bo v nedeljo, 2. oktobra 2022.

Razstava je posvečena človeku in njegovemu umeščanju v svet; o osebni, skupni in univerzalni dediščini – kaj je, kako nastaja in kakšen pomen ima. Je prostor postanka za premislek o sebi in drugih ljudeh, o svetu in življenju, ki ga živimo. Je prostor spraševanja in iskanja lastnih odgovorov, prostor izmenjave mnenj in izkušenj. Je razstava, ki skozi sedem razstavnih poglavij skuša v posamezniku oživiti preprosto radost in čudenje nad živo pisanimi podobami mnogih svetov.

Konceptualna ideja skupinske avtorske razstave je delo kustosinje, dr. Janje Žagar, kot soavtorji so s posameznimi poglavji sodelovali nekdanji in aktualni kustosi SEM: mag. Andrej Dular, dr. Marko Frelih, dr. Daša Koprivec, mag. Polona Sketelj, mag. Inja Smerdel, dr. Nena Židov, Nadja Valentinčič Furlan (avdiovizualne vsebine).

Razstava je bila zasnovana inovativno in je vključevala tudi aktivno sodelovanje obiskovalcev ter njihovo sooblikovanje razstavnega programa. V vseh teh letih je tako pod mentorstvom kustosov SEM petdeset posameznikov in skupin z muzejsko govorico spregovorilo o sebi, svojem delu, izkušnjah, spoznanjih, spominih na osebnih razstavah obiskovalcev z naslovom  Moje življenje, moj svet ali Moja zbirka, več kot šestdeset obiskovalcev pa je svoja razmišljanja o sebi in svetu zaupalo v kamero za Galerijo pripovedovalcev. Razstava je zaznamovala več generacij, od udeležencev programa Druženje ob klepetu kot tudi skupin osnovno- in srednješolcev.

Zaprtje razstave bo pospremil PROGRAM:
Četrtek, 29. september (18.00)
Zadnje druženje na stalni razstavi Jaz, mi in drugi: podobe mojega sveta
Na zadnjem spremljevalnem programu se bomo sprehodili skozi razstavo z avtorico koncepta, kustosinjo SEM, dr. Janjo Žagar, filmsko ob razstavno produkcijo pa bo predstavila Nadja Valentinčič Furlan, kustosinja za etnografski film SEM. Predstavitvama bo sledilo druženje ob torti z avtorji razstave, številnimi pripovedovalci osebnih zgodb ter drugimi soustvarjalci izjemnega spremljajočega razstavnega programa.

Nedelja, 18. september, in nedelja, 25. september (11.00):
Javno vodstvo po stalni razstavi Jaz, mi in drugi: podobe mojega sveta z Brigito Rupnik
Skozi sedem razstavnih poglavij stalne razstave Jaz, mi in drugi: podobe mojega sveta bo obiskovalce na zadnjih javnih vodstvih popeljala kulturna mediatorka SEM, Brigita Rupnik, ki je razstavo spremljala vseh 13 let – kot vodnica po razstavi, soustvarjalka Galerije pripovedovalcev in avtorica osebne razstave.

Ob zaprtju razstave Jaz, mi in drugi: podobe mojega sveta se bosta 2. oktobra 2022 zaprli tudi spremljajoči osebni razstavi obiskovalcev:

• Moj svet, osebna razstava Berte Jereb. Razstava o življenjski in poklicni poti prof. dr. Berte Jereb, dr. med. (roj. 1925), pionirke otroške onkologije in ustanoviteljice fundacije Mali vitez.
  • Jasna Kralj Pavlovec: jas (in) SEM.  Razstava o osmih projektih, pri katerih je Jasna Kralj Pavlovec sodelovala kot oblikovalka ali mentorica v Slovenskem etnografskem muzeju.

Z  zaključevanjem stalne razstave SEM najavlja nove začetke – odprtje nove stalne razstave na temo časa, ki bo odprta junija 2023. Z njo bo SEM v prihajajočem letu obeležil svoj visok jubilej – 100 let ustanovitve Slovenskega etnografskega muzeja.

Kontakt:
Služba za komuniciranje SEM, E: etnomuz@etno-muzej.si, T: 01 300 87 00