Utrinki vzhodnoazijske umetnosti – Skuškova zbirka
Panojska razstava Utrinki vzhodnoazijske umetnosti - Skuškova zbirka gostuje v prostorih Filozofske fakultete UL
V torek, 7. januarja 2025, so v prostorih Filozofske fakultete UL (Aškerčeva cesta 2 v Ljubljani) odprli razstavo, ki bo na ogled do 30. junija 2025.
Razstava fotografij Blaža Verbiča, ki je bila poleti 2024 na ogled na Krakovskem nasipu v Ljubljani, predstavlja podobe očarljivih detajlov mojstrovin iz zbirke, ki si jih lahko v živo ogledate na razstavi Azija sredi Ljubljane: Življenje Skuškove zbirke v Slovenskem etnografskem muzeju vse do konca avgusta 2025. Jeseni 2024 je gostovala tudi v Znanstveno-raziskovalnem središču Koper, sedaj pa je v okviru programa Leta dediščine na Filozofski fakulteti UL na ogled še na Filozofski fakulteti v Ljubljani.
Razburljiva zgodba zbirke se je začela pred dobrimi sto leti, ko se je avstro-ogrski mornariški oficir Ivan Skušek ml. ob začetku prve svetovne vojne znašel na severnem Kitajskem, kjer je ostal vse do leta 1920. Z ženo Japonko Tsuneko Kondō Kawase sta v 75 velikih zabojih s seboj pripeljala zbirko izjemnih vzhodnoazijskih predmetov. Želela sta ustanoviti muzej azijskih kultur, vendar tega nista uspela uresničiti. Edinstveno zbirko sta zato razstavila kar v svojem stanovanju, z njo živela in jo razkazovala gostom. Danes zbirko hrani SEM. Gre za največjo zbirko vzhodnoazijskih predmetov v Sloveniji. Na ogled so imenitni predmeti, na primer maketa kitajske stavbe, ki so jo nedavno sestavili strokovnjaki iz Muzeja cesarskih palač iz Prepovedanega mesta v Pekingu, rekonstrukcija dnevne sobe Skuškov z izbranimi kosi rezljanega pohištva, izdelki iz porcelana, budistični kipci, svilena vezena oblačila, glasbila in številne skrivnostne muzealije.
Vabljeni!
SEM v sodelovanju z Oddelkom za azijske študije Filozofske fakultete UL in ZRS Koper.