Panjska končnica Krojači in kozel, ki serje zlatnike. Foto: Dokumentacija SEM
4. december 2023
Novice

Sedem žutih zlatih: Denar v vsakdanjem in prazničnem življenju, odprtje razstave

Vljudno vas vabimo na odprtje razstave SEDEM ŽUTIH ZLATIH, ki bo v četrtek, 7. decembra, ob 19.30 v Mali galeriji Banke Slovenije (Slovenska cesta 35. Ljubljana).

Na odprtju bodo obiskovalce nagovorili guverner Banke Slovenije mag. Boštjan Vasle ter direktorici Narodnega muzeja Slovenije in Slovenskega etnografskega muzeja, ddr. Mateja Kos in Natalija Polenec.

Slovensko ljudsko izročilo, ki vključuje pesmi, pripovedi, bajke, legende, réke, pregovore, izštevanke, je pravo bogastvo informacij o socialnih, ekonomskih, psiholoških ter ožje kulturnih lastnostih in posebnostih našega življenja. Vsepovsod je na ta ali oni način omenjen tudi denar. Razstava Sedem žutih zlatih raziskuje, odraža in oživlja vlogo denarja v ljudskem izročilu našega geografskega in kulturnega območja. Proučuje bogastvo mnogoterih pomenov in pojavov denarja, bodisi snovnih ali nesnovnih, neposrednih ali prenesenih. Skozi tri premišljeno oblikovane sklope sledimo različnim iteracijam denarja v vsakdanjem in prazničnem življenju naših prednikov ter opazujemo odmeve, ki segajo do današnjega dne.

Razstava SEDEM ŽUTIH ZLATIH: Denar v vsakdanjem in prazničnem življenju bo v Mali galeriji Banke Slovenija na ogled med 7. 12. 2023 in 13. 1. 2024.

Avtorji razstave: Špela Goltes, Bogdana Herman, Alenka Miškec, Katarina Nahtigal, Vladimir Vidmar
Produkcija: Banka Slovenije
Koproducenti: Narodni muzej Slovenije, Slovenski etnografski muzej, Numizmatično društvo Slovenije