Swich logo
14. december 2017
Novice

Eksperimentalna razstava »Afrika in Slovenija. Preplet ljudi in predmetov« je odprta!

Ob njej je izšel tudi katalog

Odprtje razstave je potekalo 30. novembra 2017 ob 18. uri. Razstava bo na ogled do konca marca 2018. Ob razstavi je izšla tudi publikacija "Afrika in Slovenija. Preplet ljudi in predmetov".

Zbrano množico obiskovalcev je na začetku odprtja nagovorila direktorica Slovenskega etnografskega muzeja, dr. Tanja Roženbergar. Dr. Bojana Rogelj Škafar, koordinatorka in soavtorica razstave, je predstavila evropski projekt SWICH, naloge in dejavnosti, ki jih SEM izvaja v okviru projekta ter koncept eksperimentalne razstave Afrika in Slovenija. Preplet ljudi in predmetov. K mikrofonu je povabila dr. Marka Freliha, kustosa za Afriko in Ameriki ter soavtorja razstave, ki je na kratko opisal obdobje gibanja neuvrščenih, pojasnil vpliv tega gibanja na naš prostor in na delovanje muzeja v tem času. Posebno mesto je namenil predstavitvi slovenskih zbiralcev afriških zbirk, ki so bili v času neuvrščenih tako ali drugače vpeti v življenje v Afriki. Pomemben del razstave je posvečen »slovenskim Afričanom« - Afričanom, ki so v obdobju gibanja neuvrščenih prišli v Slovenijo študirati in so po končanem študiju ostali v Sloveniji, kjer živijo še danes. Sodelovanje muzeja in slovenskih Afričanov pri oblikovanju razstave sta v kratkem pogovoru povzela soavtorica razstave Tina Palaić in Max Zimani, eden od petih sodelujočih slovenskih Afričanov. Razstavo je odprl dr. Zoran Stančič, vodja Predstavništva Evropske komisije v Sloveniji. Z dvema skladbama je Joseph Rakotorahalahy, slovenski Afričan, ki je tudi sodeloval pri pripravi razstave, glasbeno začinil večer.

Ob razstavi je izšla publikacija z enakim naslovom "Afrika in Slovenija. Preplet ljudi in predmetov". Napisana je v slovenskem jeziku, vse pa je prevedeno v angleščino. Kupite jo lahko na recepciji razstavne hiše SEM ali kliknete na priponko in si na računalnik naložite digitalno verzijo.

Spodaj pa še nekaj fotografskih utrinkov z odprtja.

Pozdravni nagovor direktorice SEM dr. Tanje Roženbergar.Direktorica SEM dr. Tanja Roženbergar je pozdravila zbrano občinstvoDr. Bojana Rogelj Škafar, koordinatorka in soavtorica razstave, je predstavila projekt SWICH in koncept eksperimentalne razstaveZbrana množica obiskovalcev na otvoritvi razstave "Afrika in Slovenija. Preplet ljudi in predmetov"Zbrana množica obiskovalcev na otvoritvi razstave "Afrika in Slovenija. Preplet ljudi in predmetov"G. Joseph Rakotorahalahy, slovenski Afričan, ki je sodeloval pri pripravi razstave, je ob spremljavi kitare zapel dve skladbiDr. Zoran Stančič, vodja Predstavništva Evropske komisije v Sloveniji je odprl razstavo "Afrika in Slovenija. Preplet ljudi in predmetov"Dr. Marko Frelih, kustos za Afriko in Ameriki ter soavtor razstave je predstavil obdobje neuvrščenih in slovenske zbiralce, predstavljene na razstaviTina Palaić, soavtorica razstave in g. Max Zimani, slovenski Afričan, v pogovoru o sodelovanju in vključevanju slovenskih Afričanov v delo muzejaG. Richard Sendi, slovenski Afričan, prejema majhno pozornost v zahvalo za sodelovanje pri razstavi