Iz afriške zbirke
21. januar 2020

Slovenski etnografski muzej razstavno leto pričenja z razstavo Afrika treh muzejev

Sporočilo za medije
Ljubljana, 20. januar 2020

V petek, 24. januarja 2020, ob 12.00 bo v Slovenskem etnografskem muzeju odprtje razstave Afrika treh muzejev. Gre za skupinski razstavni projekt, ki so ga izpeljali trije muzeji v letu 2019: Slovenski etnografski muzej, Koroški pokrajinski muzej in Muzej Velenje. Razstava predstavlja zgodovino nastanka različnih muzejskih afriških zbirk na Slovenskem in je posvečena 200. obletnici rojstva misijonarja in raziskovalca Ignacija Knobleharja, ki je leta 1850 v Ljubljani organiziral prvo javno razstavo afriških predmetov. Afrika treh muzejev je najprej gostovala v Slovenj Gradcu, nato v Velenju, zadnja postaja razstave je Slovenski etnografski muzej.

Na skupni razstavi je na ogled okoli 50 predmetov, med katerimi izstopajo obredne maske, nakit, kipi in uporabni izdelki. Razstavljeni eksponati predstavljajo svojevrstno kulturno dediščino afriških obrtnikov in umetnikov v 19. in 20. stoletju. Predstavljene so izbrane vsebine in predmeti iz zbirke Franca Tretjaka iz Koroškega pokrajinskega muzeja, predmeti iz zbirke Františka Foita iz Muzeja Velenje in izbor predmetov afriških zbirk od 19. stoletja dalje, ki jih hrani Slovenski etnografski muzej.

Zbirke Slovenskega etnografskega muzeja:

Slovenski etnografski muzej načrtno dokumentira vse oblike povezav Slovencev z Afriko, ki neprekinjeno trajajo že od 19. stoletja. Poleg bogate materialne dediščine je v muzeju shranjena tudi pomembna zbirka fotografij in arhivskih dokumentov. Izpostaviti gre tri večje zbirke: Knobleharjeva afriška zbirka iz leta 1850, ki šteje 230 predmetov. Knoblehar je bil prvi Slovenec, ki je rojakom predstavil življenje ljudstev v  južnem Sudanu v obliki javne razstave in z objavami člankov ter je znan kot pionir raziskovanja Belega Nila. Zbirka iz Konga dr. Paula Schebeste; svetovno znani avstrijski antropolog dr. P. Schebesta je predaval v Ljubljani o svojih raziskavah v Kongu, kjer je več mesecev živel pri ljudstvu Bambuti. V Ljubljano je prinesel zbirko 96 predmetov, ki jih danes hrani SEM. Zbirka iz Toga barona Antona Codellija (1875–1954), ki je v družinski graščini na Kodeljevem zapustil neobičajno arhivsko gradivo in zbirko afriških predmetov iz druge polovice 19. in začetka 20. stoletja, ki pripadajo ljudstvom severnega Toga. Izjemnega pomena je tudi Codellijev arhiv o velikem nemškem projektu na afriških tleh – o gradnji brezžične radiotelegrafske postaje, ki ga je vodil Codelli in spomladi 1914 je bilo delo uspešno končano.

Razen treh omenjenih zbirk, SEM hrani mnoge zasebne zbirke ali predmete iz druge polovice 20. stoletja, ko je veliko Slovencev živelo in delalo v različnih afriških državah; posamezniki še vedno prinašajo zbirke in jih podarijo z velikim zaupanjem do muzeja, ki poleg predmetov ohranja tudi njihov osebni spomin na bivanje v Afriki.

Na skupni razstavi Afrika treh muzejev SEM predstavlja izbor predmetov od sredine 19. stoletja do zadnjega desetletja 20. stoletja.

Zbirka Muzeja Velenje:

Muzej Velenje že dlje časa na stalni razstavi predstavlja izjemno življenjsko zgodbo češkega kiparja, pisatelja in popotnika Františka Foita, ki so ga, skupaj s soprogo Ireno, zapletene okoliščine iz Kenije pripeljale v Velenje.  Gre za izjemno zbirko mask, kipov in tradicionalnih kiparskih izdelkov študentov, ki jih je poučeval in so sedaj na ogled v Muzeju Velenje, del Foitove afriške zbirke pa se predstavlja na skupni razstavi treh muzejev.

Zbirka Koroškega pokrajinskega muzeja

Koroški pokrajinski muzej hrani raznovrstno afriško gradivo dr. Franca Tretjaka, ekonomista in enega vodilnih slovenskih strokovnjakov za analizo in razvoj afriškega gospodarstva v obdobju neuvrščenih. Na razstavi bo razstavljen izbor predmetov, ki jih je Tretjak dobil kot darilo domačinov med potovanjem po različnih državah zahodne Afrike.

Kontaktni osebi za razstavo Afrika treh muzejev:

dr. Marko Frelih, SEM, avtor razstave (T: 01 / 3008 785,  marko.frelih@etno-muzej.si)
Blaž Verbič, SEM, avtor razstave (T: 01 / 3008 739, E: blaz.verbic@etno-muzej.si)

NAPOVEDUJEMO za februar v SEM:

Sobota, 8. februar 2020, ob 15.00: Odprtje priložnostne razstave s pustnim rajanjem: Ravenski pust: Pustna šega v Drežniških Ravnah, Magozdu in Jezercih. Razstavo dopolnjujejo fotografije Voranca Vogla, fotoreporterja Dela, v Kavarni SEM pa bo na ogled fotografska razstava novinarja Primoža Hienga: Ta norčavi pustni čas.

Četrtek, 20. februar 2020, ob 18.00: Odprtje gostujoče razstave iz Etnografskega muzeja Zagreb: Dediščina otroških igrač Hrvaške med tradicijo in sodobnostjo

Kontakt:
Služba za komuniciranje in javne programe (T: 01 3008 780, E etnomuz@etno-muzej.si)