Kolaž naslovnic
28. julij 2023

Julijske novosti v Knjižnici SEM ter priporočila za branje

Iz Knjižnice SEM vam tudi ta mesec prinašamo novice o naših novih pridobitvah in predlagamo tri nova priporočila:

AUERSPERGER, Alenka
    Česar mi starši niso povedali
/ Alenka Auersperger. - Ljubljana : Sophia, 2022. - XIII, 479 str. : ilustr. ; 24 cm. - (Zbirka Naprej!)

Obsežna dokumentarna knjiga, ki je nastala ob proučevanju domačega in tujega arhivskega gradiva, izčrpnega fonda tiskovin, znanstvene literature, raznih poročil, literature nemških in kočevarskih organizacij pri nas in v tujini ter na podlagi zasebnih pogovorov in drugih virov. Razkriva širši politični in družbeni kontekst germanizacijskih teženj na slovenskem ozemlju, zlasti na Kočevskem, po prvi svetovni vojni. Knjiga bo skupaj z njenim neposrednim nadaljevanjem, raziskavo Glas drugega, ki bo zajemala obdobje po drugi svetovni vojni do danes, sestavljala temeljit prikaz obravnavane tematike.

KARLIN, Alma M.
    Peš po domačih krajih: popotni dnevniki 1934-1936
/ Alma M. Karlin ; prevedla Jerneja Jezernik - Celje : Celjska Mohorjeva družba : Društvo Mohorjeva družba, 2023 - 421 str. : ilustr. ; 25 cm

Še ena iz serije knjig Alme Karlin: prevod njenih popotnih dnevnikov s popotovanj po domačih krajih, na katerih jo je spremljala tudi Thea Schreiber Gamelin. Pred kratkim podarjene dnevnike NUK-u je prevedla neutrudna raziskovalka Alme Karlin Jerneja Jezernik. Besedilu sledi bogato slikovno gradivo: fotografije, razglednice in ilustracije. Knjigo dopolnjujeta zemljevida Alminih potepanj po Sloveniji – prostoročno risani je iz Almine osebne zapuščine, sodobni pa te iste poti umesti v geografske okvire današnje Slovenije.

MUSEUMS of language and the display of intangible of cultural heritage / edited by Margaret J.-M. Sönmez, Maia Wellington Gahtan, and Nadia Cannata. - Abingdon, Oxon : Routledge, 2021. - XVIII, 316 str. : ilustr. ; 24 cm. - (Routledge research in museum studies)

Zbornik prinaša prispevke o zgodovini, poslanstvu in načinih predstavljanja jezika, ene najbolj dragocenih in tudi ogroženih oblik kulturne dediščine, v muzejih jezika na različnih koncih sveta. Delo, ki je pomemben prispevek k predstavitvi vloge nesnovne kulturne dediščine v muzejih, je nastalo na osnovi raziskav za ustanovo v nastajanju, muzej evropskih jezikov Eurotales, s sedežem v Rimu.

Preverite še ostale novosti v knjižnici

Česar mi starši niso povedali Peš po domačih krajihMuseums of language and the display of intangible of cultural heritage