Dostopnost do kulturne dediščine ranljivim skupinam
O projektu Dostopnost do kulturne dediščine ranljivim skupinam
Slovenski etnografski muzej (SEM) je v obdobju 2013-2015 izvajal projekt »Dostopnost do kulturne dediščine ranljivim skupinam«. Operacijo sta delno financirala Evropska skupnost iz Evropskega socialnega sklada in Ministrstvo za kulturo RS. Operacija se je izvajala v okviru Operativnega programa razvoja človeških virov v obdobju 2007-2013, razvojne prioritete Enakost možnosti in spodbujanje socialne vključenosti; prednostne usmeritve Kulturna in socialna vključenost.
Poglavitni cilj projekta je bil za muzejsko delo usposobiti devet pripadnikov ranljivih družbenih skupin. Zaposleni na projektu so se usposabljali v Slovenskem etnografskem muzeju, v Muzeju novejše zgodovine Slovenije, Narodnem muzeju Slovenije, Narodni galeriji, Prirodoslovnem muzeju Slovenije, Slovenskem gledališkem inštitutu in Tehniškem muzeju Slovenije.
Projekt je omogočil povečanje tehnične dostopnosti muzejskih prostorov, muzej je pridobil indukcijske zanke za pomoč naglušnim osebam, tipne karte za pomoč pri orientaciji v prostorih za slepe in slabovidne osebe, izdelane so bile kopije nekaterih muzejskih predmetov, skladno z zadevnimi smernicami EU je bila nadgrajena muzejska spletna stran. V okviru projekta so bila za zaposlene na projektu kot tudi za vse muzejske delavce organizirana izobraževanja za funkcionalno uporabo novih tehnologij, interneta, za management kulturnih vsebin ter o možnostih za vzpostavitev pogojev za delo invalidov in izboljšanje fizične dostopnosti do muzejskih zbirk. Razvijali in izvajali so se novi pedagoški in andragoški programi, ki povečujejo dostopnost muzejskih vsebin ter privabljajo nove obiskovalce v slovenske muzeje. V projekt so se vključevali tudi študentje iz ranljivih skupin.
Več o projektu si lahko preberete na spletni strani http://www.dostopnost.eu/
Kopije muzejskih predmetov
Slovenski etnografski muzej je zaradi večje dostopnosti muzejskih zbirk v okviru projekta Dostopnost do kulturne dediščine ranljivim skupinam poskrbel za izdelavo kopij muzejskih predmetov, namenjenih taktilnemu ogledu. Pod naslovom Dotik preteklosti dopolnjujejo stalno razstavo Med naravo in kulturo. Pri njihovi umestitvi je SEM upošteval priporočila za ustrezno višino informacijskih tabel in pultov ter poskrbel za talno označitev poti ogleda kopij. Opremljene so z avdio deskripcijo v večih različnih jezikih, s krajšimi besedili za slabovidne v povečani pisavi in z video tolmači znakovnega jezika. Razstavo kopij spremlja dvojezična publikacija (slovenska in angleška) z naslovom Dotik preteklosti z risbami in opisi kopij.
Več o projektu Kopije muzejskih predmetov.
Spletna stran muzeja
Spletna stran muzeja v kar največji meri upošteva Smernice za dostopnost spletnih vsebin (WCAG 2.0).
Za dodatne informacije o spletni dostopnosti ali zaradi morebitnih težav pokličite na št. 01 300 87 65 ali pošljite e-pošto na naslov: gregor.ilas@etno-muzej.si.