Slovenski etnografski muzej (SEM) hrani več slik na steklo, med katerimi so nekatere brez podatkov o provenienci. Po 2. svetovni vojni jih je nekaj v zbirko muzeja prišlo iz Federalnega zbirnega centra (FZC). Slika z motivom sv. Jurija spada v ta okvir. Ko je njen domnevni lastnik izvedel, da SEM hrani tudi predmete iz FZC, je sliko iskal v muzeju. Ker o njej ni imel podatkov oziroma fotografije, je ni bilo mogoče identificirati.
Pogovor
Upravna hiša
torek, 16. maj 2023 - 17:00
1 ura
Logotip SEM

Logotip ZZDS

Slovenski etnografski muzej in Zveza zgodovinskih društev Slovenije vas prijazno vabita na okroglo mizo na temo Vračanje kulturne dediščine: Pogledi na repatriacijo in restitucijo v slovenskih muzejih in galerijah.

Gostje:
Alenka Černelič Krošelj, Posavski muzej Brežice
dr. Renata Komić Marn, ZRC SAZU, Umetnostnozgodovinski inštitut Franceta Steleta
mag. Ralf Čeplak Mencin, Slovenski etnografski muzej

Moderirata: Tina Palaić in dr. Daša Ličen.

Globalna muzejska skupnost se v zadnjih letih sooča z vse več pozivi k vračanju dediščine prvotnim lastnikom. Med bolj vidnimi so prizadevanja aktivistov in političnih voditeljev nekdaj koloniziranih držav na drugih celinah za repatriacijo njihove dediščine, ki se nahaja v muzejih in galerijah nekdanjih evropskih kolonialnih imperijev. Pozivi k vračanju pa se nanašajo tudi na evropsko dediščino, zlasti na tiste kulturne dobrine, ki so bile odtujene med drugo svetovno vojno. Med bolj znanimi primeri je vračanje dediščine judovski skupnosti.

Na okrogli mizi bomo spregovorili o repatriaciji in restituciji dediščine na primeru slovenskih muzejev in galerij. Naslovili bomo vprašanje vračanja zunajevropskih etnografskih predmetov, zlasti pa kulturnih dobrin, ki so bile lastnikom odtujene po drugi svetovni vojni v okviru delovanja Federalnega zbirnega centra. Kakšno je stanje teh postopkov in s kakšnimi izzivi se soočajo institucije? Nastopil je čas, da naslovimo vprašanja, kdaj, komu in kako bomo predmete vračali.