Maske in oprave Vrbiških šem pred transportom v muzej, Vrbica, 2022. Foto: Adela Pukl
18. oktober 2022

Pustna zbirka SEM je bogatejša za 7 pustnih likov Vrbiških šem

Slovenski etnografski muzej je v petek na terenu s sredstvi Ministrstvo za kulturo odkupil 7 pustnih mask (likov) vrbiških šem (črn lovc, beu lovc , medved, cigan, ciganka, par belih šjm - ženski in moški lik).

Z namenom predstavitve pustne šege, ki je vpisana v Register nesnovne kulturne dediščine, SEM v letu 2023 načrtuje razstavo na kateri bodo predstavljeni tudi novo pridobljeni pustni liki.

Vrbiške šeme so pustna skupina, ki jo sestavljajo bele in črne šeme z usnjenimi naličji, najbolj značilna lika pa sta bel in črn lovec. Na pustno nedeljo uprizorijo nemo gledališče v Vrbici, v torek je poberija po vasi, v sredo pa pusta sežgejo.

Vrbiške šeme, Vrbica, 2022. Foto: Adela PuklNemo gledališče Vrbiških šem, Vrbica, 2022. Foto: Adela Pukl