Slovenski etnografski muzej

Združimo se! Spodbujanje socialno vključujočega izobraževanja o podnebnih spremembah za odrasle
Od 
november 2023
Do 
november 2025
Kontakt 
Dodatni podatki 
Logo EU

Združimo se! Spodbujanje socialno vključujočega izobraževanja o podnebnih spremembah za odrasle

Evropski projekt v Slovenskem etnografskem muzeju

Come together! Fostering socially inclusive climate education for adults je evropski projekt, v katerem Slovenski etnografski muzej v sodelovanju s štirimi partnerskimi ustanovami naslavlja dva medsebojno povezana izziva: okoljsko problematiko in družbeno pravičnost.

NOVICE

Projekt izhaja iz potrebe po razvijanju družbeno vključujočega neformalnega izobraževanja za odrasle o podnebnih spremembah. Poteka med 13. novembrom 2023 in 12. novembrom 2025, financira pa ga Erasmus+ program Evropske unije.

Menimo, da se lahko današnja družba uspešno sooča z okoljskimi problemi le, če si različni družbeni akterji in skupine izmenjajo svoja znanja in prakse. Naše aktivnosti v projektu Združimo se! zato temeljijo na pristopu »poslušanja in učenja«, ki nam omogoča razvoj inovativnih metod in praks za socialno vključujoče praktično poučevanje o trajnostnem in okoljskem izobraževanju za ciljne skupine odraslih.


Projekt Združimo se! je namenjen usposabljanju strokovnjakov za osveščanje odraslih o podnebnih spremembah (pedagogi v muzejih/znanstvenih centrih, znanstveniki, nevladne organizacije) z uporabo načel aktivnega poslušanja in dialoga. Vključuje vzpostavitev petih nacionalnih vozlišč kot inovativnih učnih prostorov, ki na lokalni in mednarodni ravni združujejo akterje na področju socialne vključenosti in izobraževanja o podnebnih spremembah. Udeleženci srečanj nacionalnih vozlišč bodo prispevali k snovanju usposabljanja za strokovnjake, ki izobražujejo o podnebnih spremembah, prav tako pa tudi k snovanju in izvedbi izobraževalnih aktivnosti za izbrane družbene skupine. V projektu bomo namreč razvili in preizkusili izobraževalne aktivnosti o okoljskih vprašanjih, namenjene odraslim iz marginaliziranih družbenih skupin (etnične manjšine, migranti, zaporniki, osebe z nižjim ekonomskim in socialnim statusom, ...), s čimer želimo okrepiti njihov glas v razpravah o podnebnih izzivih.

Trije glavni cilji projekta so:
1) Vključevanje in raznolikost.  
Poslušanje in učenje drug od drugega z različnimi skupnostmi, strokovnjaki, izobraževalci in zainteresiranimi ljudmi iz različnih okolij.
2) Soustvarjanje in inovativnost.  
Ustvarjanje eksperimentalnega in participativnega prostora v vsaki partnerski državi za razvoj umetniških in inovativnih praks za družbeno vključujoče okoljsko izobraževanje za odrasle.  
3) Sodelovanje in opolnomočenje.  
Razvijanje, testiranje in izmenjava izobraževalnih in umetniških dejavnosti v korist vseh vključenih.

Projektni partnerji

Vodja projekta: National Museum of Science and Technology "Leonardo da Vinci", Milano, Italija
Ethnological Museum Berlin, Berlin, Nemčija
Slovenski etnografski muzej, Ljubljana, Slovenija
Znanstveni center Universcience, Pariz, Francija
Nevladna organizacija ScienceCenter-Network, Dunaj, Avstrija


V Slovenskem etnografskem muzeju v projektu sodelujeta:
dr. Tina Palaić, muzejska svetovalka, nacionalna koordinatorka projekta
Katarina Nahtigal, vodja Oddelka za muzejsko pedagogiko in andragogiko