Številka revije
Etnolog 9/2 (1999)
Strani
Članek v pdf obliki
PDF icon Prenesi pdf datoteko (3.79 MB)

Zgodovinski razvoj in sedanjost ameriške etnologije

Članek, ki je bil predstavljen kot razprava v Slovenskem etnografskem muzeju maja 1999, je pregled razvoja etnologije v Združenih državah Amerike in njenega trenutnega stanja. Korenine vede so v evropskih intelektualnih vzorcih, medtem ko njena zgodovina zrcali specifične ameriške pristope do področja. Pomembni razvojni koraki v dvajsetem stoletju so zgodnja delitev med antropologijo in literaturo, zgodovinsko-geografska metoda, teoirja pripovednih formul, strukturalizem, "folkloristika", "študije izvajanja", "javna folklora" in sodobna vprašanja politike kulture, pristnosti in predstavitve. Članek zaključuje kratka obravnava študijskih programov in zaposlitvene možnosti, ki so posledice razvoja ameriške družbe in gospodarstva v zadnjem obdobju.