Cikel dogodkov PREHOD – Predstavitev pojmov z migracijske poti na Balkanu – e-ERIM
Slovenski etnografski muzej in Oddelek za etnologijo in kulturno antropologijo Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani (FF, UL) v sodelovanju s partnerji v četrtek, 8. maja 2025, med 13.00 in 14.30, vabita na predstavitev pojmov z migracijske poti po Balkanu - e-ERIM.
Z didaktičnim pristopom pri predmetu antropologije migracij, ki je temeljil na nekajdnevnem terenskem delu na različnih delih migracijske poti na Balkanu, so študenti in študentke na osnovi zbranega etnografskega materiala izbrali nekatere ključne pojme, ki so jih opisali in analizirali s pomočjo prebranih znanstvenih del ter objavili v spletnem pojmovniku e-ERIM.
V sklopu mednarodnega projekta ERIM – Evropski režim iregulariziranih migracij na periferiji EU: od etnografije do pojmovnika (HRZZ, 2020–2024) smo nekatere dejavnosti posvetili pedagoškemu delu. Študenti in študentke so raziskovali predvsem na obmejnih prostorih, kjer so prehajanja ljudi najtežja: na bosansko-hrvaški meji (v Bihaću), na slovensko-hrvaški meji (v Beli krajini) in slovensko-italijanski meji (Trstu z okolico). V tem procesu so nastali pojmi, kot so »Zobje na poti«, »Čebula« ali »Juho na mejo!«, ki presenečajo zaradi svoje inovativnosti, neobremenjenosti in komunikativnosti. Poleg študentov in študentk z Oddelka za etnologijo in kulturno antropologijo v Ljubljani so pri pisanju e-ERIM pojmov sodelovali tudi študenti in študentke z istoimenskega oddelka v Zagrebu.
Sodelujejo: Dagmar Nared, Pia Krampl, Zarja Rustja, Hana Konjedic
Vabljeni tudi na hibridno predavanje cikla dogodkov PREHOD Ločeni v smrti: Izginuli in umrli na migracijski poti na Balkanu z Uršulo Lipovec Čebron (FF UL) in Marijano Hameršak (IEF, Zagreb), isti dan, v četrtek, 8. maja 2025, med 18.00 in 19.00 v upravno hišo SEM.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Cikel dogodkov Prehod je namenjen ozaveščanju javnosti o problematiki umiranja na migracijski poti na Balkanu in spodbujanju solidarnosti z migranti. Z dogodki želijo partnerji cikla odpreti prostor za dialog o migracijah, človekovih pravicah in odgovornosti do sočloveka, hkrati pa opozoriti na pereč problem umiranja migrantov in spodbuditi k razmisleku o tem, kako lahko kot družba prispevamo k bolj humanemu in pravičnemu reševanju migracijskega vprašanja.