Cikel dogodkov PREHOD – predavanje Ločeni v smrti: Izginuli in umrli na migracijski poti na Balkanu
Hibridno predavanje Uršule Lipovec Čebron (FF UL) in Marijane Hameršak (IEF, Zagreb) bo osvetlilo pogosto zanemarjeno temo delovanja ilegaliziranih ljudi, ki prečkajo meje, beguncev in drugih migrantov.
Če ti ljudje niso dojeti kot kriminalci ali zlikovci, so v najboljšem primeru predstavljeni kot žrtve zatiralcev in zatiralskih razmer v svojih domovinah. Pri tem se zdi, da so pokojni migranti dvakrat oropani zmožnosti delovanja – najprej kot migranti in nato kot mrtvi, saj so pokojni pogosto opisani kot oropani vsake tvornosti. V nasprotju s temi poenostavljenimi, stereotipnimi predstavitvami, ki nas obkrožajo vsak dan, naše dolgoročne, večlokacijske etnografske raziskave vzdolž tako imenovane migracijske poti na Balkanu izpostavljajo različne oblike delovanja, povezane z migranti in migracijami.
Avtorji raziskave so med delom naleteli na sorodnike, prijatelje in sopotnike pokojnih ali pogrešanih na mejah, ki so iskali kakršne koli informacije o svojih ljubljenih. Obenem so srečali prebivalce in zaposlene v lokalnih organizacijah, ki skrbijo za trupla migrantov, vendar pogosto nimajo imen ali smiselnih biografskih referenc o pokojnih, tudi v primerih, ko je ime znano. V tem predavanju bomo poskušali raziskati to osupljivo večsmerno ločitev med imenom ali biografijo pokojnega in njegovim telesom v povezavi s koncepti delovanja mrtvih in rasizirane logike evropskega mejnega režima.
O predavateljicah:
Marijana Hameršak je znanstvena svetnica na Inštitutu za etnologijo in folkloristiko v Zagrebu na Hrvaškem. Njeni raziskovalni interesi vključujejo zgodovino in teorijo književnosti, zgodovino branja in knjig, mladinsko književnost, folkloristiko ter kritične migracijske in mejne študije. Je avtorica več knjig in urednica številnih zbornikov, med katerimi sta najnovejša Ekonomija i književnost (z Mašo Kolanović in Lano Molvarec, 2022) in pojmovnik Balkanska ruta: Pojmovnik evropskog režima iregulariziranih migracija na periferiji EU (z Ivo Pleše in Teo Škokić, 2024).
Uršula Lipovec Čebron je raziskovalka, predavateljica in aktivistka. Zaposlena je na Oddelku za etnologijo in kulturno antropologijo Filozofske fakultete v Ljubljani, kjer predava študentom in študentkam predmete na dodiplomski in podiplomski ravni (Antropologija migracij, Medicinska antropologija idr.). Raziskovalno se je, med drugim, posvečala zdravstvenim vidikom izbrisa in migracij, različnim vidikom migracijske poti na Balkanu (sourednica Balkanske migracijske poti: od upora na mejah do striptiza humanizma; soavtorica nekaterih pojmov v Balkanski ruti: Pojmovnik evropskog režima iregulariziranih migracija na periferiji EU idr.) ter številnim temam iz medicinske antropologije (souredila znanstveni zbornik Neenakosti in ranljivosti v zdravju v Sloveniji: kvantitativna raziskava v 25 okoljih in Kovidna krajina: ranljivosti v času pandemije; v soavtorstvu izdala Medkulturna mediacija in zdravstvo v Sloveniji).
Prijave so obvezne: Tina Ivnik, E: Tina.Ivnik@ff.uni-lj.si. Povezavo do hibridnega predavanja boste prejeli ob prijavi.
Predavanje je zastavljeno v sodelovanju s Centrom Mortalis kot del serije predavanj projekta DEAGENCY – The roles of the agency of the dead in the lives of individuals in contemporary society.
Vabljeni tudi na Predstavitev pojmov z migracijske poti na Balkanu – e-ERIM, isti dan, v četrtek, 8. maja 2025, med 13.00–14.30 v upravno hišo SEM.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Cikel dogodkov Prehod je namenjen ozaveščanju javnosti o problematiki umiranja na migracijski poti na Balkanu in spodbujanju solidarnosti z migranti. Z dogodki želijo partnerji cikla odpreti prostor za dialog o migracijah, človekovih pravicah in odgovornosti do sočloveka, hkrati pa opozoriti na pereč problem umiranja migrantov in spodbuditi k razmisleku o tem, kako lahko kot družba prispevamo k bolj humanemu in pravičnemu reševanju migracijskega vprašanja.