Slovenski etnografski muzej

Foto: Pisaverde

Slovenski etnografski muzej odpira novo gostujočo razstavo iz Španije

Sporočilo za javnost
Ljubljana, 13.junij 2017

V Slovenskem etnografskem muzeju se ponovno srečujemo s špansko kulturo (razstava Imagina v letu 2008 in razstava To ni muzej v letu 2012), tokrat na razstavi Mojstrovine španske umetnostne obrti: 10 let nacionalnih nagrad, ki v SEM gostuje na pobudo in s podporo Veleposlaništva Španije v Sloveniji.

Odprtje razstave bo v petek, 16. junija 2017 ob 12.00 v Slovenskem etnografskem muzeju.

Razstavo bo odprl gospod Anton Peršak, minister za kulturo Republike Slovenije.

Španija je znana po proizvodnji izjemno visoko kakovostnih rokodelskih izdelkov, narejenih po dolgoletni španski tradiciji, ki so navdihnjeni z duhom našega časa in sledijo potrebam družbe ter hkrati odsevajo inovativnost v tehnikah in estetiki, ki omogočajo kontinuiteto dediščine. Rokodelstvo oz. umetnostna obrt v Španiji je razvita in z njo se ukvarja več kot 38.000 večjih in manjših podjetij.

Za spodbujanje razvoja in konkurenčne prednost srednjih in malih umetnostno obrtnih podjetij,

ki jih poganjajo inovativnost, oblikovanje in sposobnost prilagajanja trgu, je Vlada Španije ustanovila leta 2006 nacionalne nagrade za mojstrovine umetnostne obrti v sodelovanju s Šolo industrijske organizacije (EOI - Escuela de Organización Industrial) in Fundesarte, njeno sekcijo za promocijo umetnostne obrti. Namen Vlade Španije je podeljevati najvišje institucionalno priznanje dosežkom in dejavnostim, ki so na področju sodobne umetnostne obrti splošno priznani kot odlični in zgledni.

Fundesarte se že vse od leta 1981 dalje zavzema za promocijo in razvoj španskih podjetij umetnostne obrti. Ukvarja se z vodenjem projektov, ki spodbujajo inovacije v sektorju umetnostne obrti, z organizacijo promocijskih aktivnosti,  med katerimi še posebej izstopajo Nacionalne nagrade za umetnostno obrt (Premios Nacionales de Artesanía) ter Evropski dnevi umetnostne obrti (Días Europeos de la Artesanía).

Leta 2015 so bile nacionalne nagrade za mojstrovine španske umetnostne obrti podeljene že desetič, kar predstavlja pomemben mejnik, s katerim je vsakoletno srečanje s kakovostjo in odličnostjo španske umetnostne obrti postalo tradicionalna prireditev.

Deseto obletnico so želeli organizatorji nagrade proslaviti s počastitvijo španskih umetnostno obrtnih podjetji z razstavo, ki je zgodovinski pregled prejemnikov teh nagrad, da bi izvrstnost španskih umetnostnih obrti približali javnosti in ji ponudili nova doživetja tudi z izvirno obliko razstave.

Po premierni predstavitvi razstave v Španiji je razstava začela svoja gostovanja po evropskih državah pod pokroviteljstvom španskega združenja Cooperación Española (Bratislava, maj 2017).

O razstavi

Razstava prikazuje najodličnejša dela španske umetnostne obrti desetih dobitnikov Nacionalnih nagrad za življenjsko delo in desetih dobitnikov Nagrad za izdelke v obdobju desetih let oz. med letoma 2006 in 2015. 10 let španskih nacionalnih nagrad odseva raznolikosti in evolucijo teh nagrad, ki zajemajo raznovrstna področja kot so pletarstvo, izdelovanje dud, nakita, luči, keramike, kitar, steklenih izdelkov itn.

Med prejemniki nacionalnih nagrad so na razstavi prikazana dela kot na primer lončarski izdelki Alfarería Tito (2006); nakit Majoral (2007) oblikovalca in izdelovalca Enrica Majoral, enega najvidnejših predstavnikov zlatarstva in draguljarstva v Španiji in v svetu; podjetje svetil LZF Lamps (2011), ustanovljeno v Chivi (Valencia), ki je zaradi oblikovalske dovršenosti in vrhunske izdelave eden od vodilnih izdelovalcev v španskem sektorju okrasnih svetil.

Med prejemniki nagrad za izdelke pa so predstavljeni na primer Javier Vidal (2006), strokovnjak za izdelavo predmetov iz stekla in elementov za potrebe arhitekture, notranje opreme in splošne dekoracije; Pisaverde (2012), usnjarsko podjetje iz mesta Laguna (Tenerifi), specializirano za krzno in usnje, ki izstopa po čevljih in torbicah; Mabel Sanz (2013), oblikovalka in izdelovalka klobukov, katere stvaritve so bile predstavljene na modnih pistah Madrida, Pariza in Milana.

Hkrati razstava predstavlja avantgardno oblikovalsko rešitev arhitekturne postavitve s samostoječimi napihljivimi moduli oz. konstrukcijami, v katere so umeščeni predmeti, ki jih je posebej za to razstavo prispeval priznani španski arhitekt in oblikovalec Julián Zapata.

Razstavo spremlja več dogodkov, ki jih bo SEM organiziral v sodelovanju z Veleposlaništvom Španije v Sloveniji v času do 3. septembra, ko bo razstava zaprla svoja vrata.

Prva dva dogodka bosta že na Poletno muzejsko noč v soboto, 17. junija: ob 18.30 s slovensko oblikovalko čevljev Aljo Viryent Življenje v visokih petah in ob 19.00 strokovno vodstvo s kustodinjo razstave Lauro Miguel Baumann iz  Fundesarte, Španija.

20. julija ob 11.00 bo predstavitev Urada za turizem Španije.

31. avgusta ob 18.00 bo nastopila TUNA - glasbena trubadurska skupina študentov medicine iz Badajoza (Tuna de Medicina de Badajoz).

www.fundesarte.org // @Fundesarte // www.facebook.com/Fundesarte

www.premiosnacionalesdeartesania.com

Kontaktni osebi: 

Nina Zdravič Polič, SEM, T: 01 / 3008 780, E:  etnomuz@etno-muzej.si
Maria Pilar Ycaza, Veleposlaništvo Španije, E: mpilar.ycaza@maec.es