Pogled na razstavno hišo SEM
5. julij 2019

Slovenski etnografski muzej gostitelj srečanja Izvršnega odbora Mednarodnega združenja kmetijskih muzejev AIMA

Sporočilo za javnost
5.julij 2019

V Slovenskem etnografskem muzeju v Ljubljani bo med 8. in 11. julijem 2019 potekalo mednarodno srečanje Izvršnega odbora  Mednarodnega  združenja kmetijskih muzejev (International Association of Agricultural Museums),  katerega večletna aktivna članica je  Barbara Sosič, kustosinja zbirk za kulturo gospodarskih načinov in transport v Slovenskem etnografskem muzeju, ki je letošnje srečanje tudi pripravila.

Mednarodno združenje kmetijskih muzejev AIMA je bilo ustanovljeno leta 1966 na konferenci kmetijskih muzejev v Češkem kmetijskem muzeju v Pragi. AIMA je pridružena članica Mednarodnega muzejskega sveta ICOM.

Poslanstvo združenja je v izobraževanju javnosti o pomenu kmetijstva za človeško družbo, v spoznavanju številnih poti razvoja kmetijstva skozi čas, predvsem pa v spodbujanju dialoga o kmetijskih temah in odkritjih med muzeji po vsem svetu.

AIMO vodi mednarodni izvršni odbor, katerega člane voli članstvo AIME. V njem so trenutno strokovnjaki iz desetih držav. Z namenom planiranja aktivnosti, posebej še triletnih kongresov, se  člani izvršenega odbora srečujejo prek  mesečnih video konferenc  in na letnem srečanju, ki  se  tokrat odvija v Sloveniji, v Slovenskem etnografskem muzeju.

Program letnega srečanja 2019  vključuje poleg obravnave rednih tem združenja,  priprave na 19. kongres AIMA (CIMA XIX), ki bo leta 2020 v Museum of English Rural Life (Muzej angleškega kmečkega življenja) Univerze v Readingu, in dvodnevno strokovno ekskurzijo po Sloveniji z ogledom različnih slovenskih kulturnih krajin (Velika planina, Lipica, Tržaško primorje …).

Med udeleženci srečanja so direktorica Kate Arnold-Forster  iz Muzeja angleškega kmečkega življenja v Readingu kot glavni organizator 19. kongresa združenja;   Oliver Douglas, predsednik AIME in  Isabel Hughes, podpredsednica AIME;  Kerry-Leigh Burchill, koordinatorka srečanja in glavna tajnica združenja (sicer direktorica Kanadskega muzeja kmetijstva in prehrane (Canada Agriculture Museum, Otawa); Pierre Del Porto, blagajnik AIME (sicer član Francoske kmetijske akademije); Cozette Griffin-Kremer,  francoska raziskovalka na področju živinoreje; kustosinji Hanna Ignatowicz in Julia Hanulewicz iz poljskega kmetijskega in živilskega muzeja na prostem v Szreniawi (Muzeum Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego),  Hisashi Horio, član AIME  (sicer predavatelj na Univerzi v Kobeju na Japonskem ter Peter Watson, direktor muzeja na prostem Howell Living History Farm v Lambertvillu v New Jerseyu in član nadzornega odbora AIME, funkcijo, ki jo opravlja v združenju tudi Barbara Sosič.

Udeležence bo sprejela in pozdravila direktorica Slovenskega etnografskega muzeja dr. Tanja Roženbergar.

Kontakt: Barbara Sosič

01/ 3008 749, barbara.sosic@etno-muzej.si