Terra Sancta 1910, fotografska razstava v Sinagogi Maribor
Do
10. november 2020

Terra Sancta 1910, fotografska razstava v Sinagogi Maribor

Fotografsko razstavo s fotografijami Petra Nagliča, ki jo je pripravil Muzej krščanstva na Slovenskem v sodelovanju s Slovenskim etnografskim muzejem, je bila prvič na ogled leta 2013 v Stični, od takrat pa je že večkrat gostovala po Sloveniji. Tokrat gostuje v Sinagogi Maribor.

O največjem romanju Slovencev v Sveto deželo v mesti Jeruzalem in Betlehem je ohranjenih veliko zapisov, prek sto Nagličevih fotografij pa predstavlja edini fotografski vir o tem zanimivem poglavju iz slovenske zgodovine pred natanko 110 leti.

Veliko romanje v Sveto deželo se je pričelo v petek, 2. septembra 1910, ko je iz Trsta odplula ladja Tirol s 540 romarji. Med njimi je bil tudi romar s številko 50. To je bil Peter Naglic iz Šmarce pri Kamniku, ki je poleg osebne prtljage vzel s seboj še fotografsko opremo. Vestno dokumentiral celotno pot po Sveti deželi, prve posnetke pa je naredil že v Trstu.

Avtor razstave je dr. Marko Frelih, kustos SEM.