1. januar 2009
31. december 2009

Pogledi: fotografija 20. stoletja v Furlaniji in Julijski krajini

2. junij – 12. september 2009

Razstavo sestavlja 145 originalnih fotografij iz arhivov Centra za raziskovanje in arhiviranje fotografij CRAF, Mestnih muzejev iz Vidma ter drugih javnih ustanov in zasebnih zbirk.

Razstava povzema razvoj fotografije v Furlaniji in v Julijski krajini z deli najpomembnejših avtorjev in gibanj, ki so pustila svoj pečat v prejšnjem stoletju.

Fotografije tvorijo izčrpno pripoved, v kateri je predstavljeno najpomembnejše dokumentarno in umetniško izražanje vse do sodobnih postmodernih del: od piktorializma iz začetka prejšnjega stoletja, ko so ustvarjali člani družine Wulz, Arthur Floek, Ernesto Battigelli, Giovanni Cividini, Giacomo Bront, Pietro Modotti, Silvio Maria Bujatti in Francesco Krivec, prek idiličnega prikaza pokrajine in življenja v gorskih vaseh iz '30 let (Umberto Antonelli in Attilio Brisighelli), fotografije kot orodja za jezikovno interpretacijo (Paul Scheuermeier in Ugo Pellis) in fotografije, ki jo je navdihnil povojni neorealizem z umetniki kot so Tin Piernu in skupina Gruppo Friulano di Spilimbergo ter v naslednjem desetletju Riccardo Toffoletti in Giovanni Edoardo Nogaro. Tu so še fotografi, ki so se družili s Pier Paolom Pasolinijem: Bruno Bruni, Giovanni Castellarin in Elio Ciol, predstavniki fotožurnalizma (Mario Magajna, Claudio Erné, Aldo Missinato, Davorin Krizmančič, Massimo Cetin) in nekateri pomembni sodobni avtorji, kot so Piermario Ciani, Catia Drigo idr.
Predstavljena bodo tudi dela mednarodno priznanih fotografov, ki prihajajo iz dežele Furlanije – Julijske krajine, kot so Tina Modotti, Paolo Gasparini, Albano Guatti, Gianluigi Colin ter Pierluigi Praturlon, fotograf filma “Dolce Vita” in italijanskega filma v '60 letih.

Fotografi:

Novo stoletje (1900 – 1920)
Arthur Floek
Alberto Benque
Studio Zamperiolo
Giovanni Cividini
Fotografski atelje Sv. Jakob, Trst
M. Circovich
Ernesto Battigelli
André Kertesz
Carlo Wulz
Pietro Modotti
Luigi Pignat
Domenico Morocco
Giacomo Bront
Nella Bront

Med svetovnima vojnama (1920 – 1950)
Paul Scheuermeier
Ugo Pellis
Francesco Penco
Tina Modotti
Giovanni Paris
Enrico Del Torso
Umberto Antonelli
Silvio Maria Bujatti
Tarcisio Baldassi
Francesco Krivec
Attilio Brisighelli

Neorealizem v fotografiji (1947 – 1957)
Mario Magajna
Sante Trus
Tin Piernu
Carlo Bevilacqua
Giuliano Borghesan
Gianni Borghesan
Aldo Beltrame
Italo Zannier

Med kroniko in spominom (1956 – 1978)
Bruno Bruni
Italo Michieli
Pierluigi Praturlon
Piero Raffaelli
Ferruccio Crovatto
Aldo Missinato
Arduino Altran
Leonardo Bront
Claudio Erné
Riccardo Viola
Bruno Lorini

Hiše in njihovi prebivalci (1960 – 2001)
Gianni Pignat
Giovanni Edoardo Nogaro
Riccardo Toffoletti
Tullio Stravisi
Gianenrico Vendramin
Fulvio Merlak
Piermario Ciani
Franco Martelli Rossi
Francesco Nonino
Ulderica Da Pozzo
Angelo Friolo

Od krajine do imaginarnega (1987 – 2007)
Mario Sillani Dierrahjan

Euro Rotelli
Isabella Pers
Tiziana Pers

Razstava gostuje v Slovenskem etnografskem muzeju na pobudo Veleposlaništva Italije in Italijanskega inštituta za kulturo v Sloveniji. Pripravil jo je Center za fotografsko raziskovanje in arhiviranje CRAF, Lestans, Italija. Kustosa razstave: prof. Gianfranco Ellero in Walter Liva, CRAF.

Razstavo je v Ljubljani postavil Slovenski etnografski muzej, zanj Bojana Rogelj Škafar
v sodelovanju s CRAF. Koordinatorka razstave v SEM: Nina Zdravič Polič. Oblikovanje: Mojca Turk