Slovenski etnografski muzej

Ples - Živa dediščina Evrope v gibanju
Kje 
Razstavna hiša
Od 
10. oktober 2024
Do 
31. maj 2025
Avtorji
mag. Adela Pukl (SEM)
mag. Anja Jerin (SEM)
Raluca Andrei
Tone Erlien Myrvold
Maria I. Koutsouba
Rebeka Kunej
Simona Malearov
Zoi N. Margari
Dóra Pál-Kovács
Ana Vrtovec Beno


ICH

EU

SEM


Koordinator

KD Marko

Ples - Živa dediščina Evrope v gibanju

10. oktobra 2024 se odpira razstava Ples - Živa dediščina Evrope v gibanju, ki je nastala v okviru EU projekta Ples kot nesnovna kulturna dediščina, ki ga sofinancira Evropska unija, program Ustvarjalna Evropa.

Na razstavi predstavljamo plesno dediščino Evrope in hkrati umeščamo ples v širši kontekst nesnovne kulturne dediščine, ki je v Sloveniji izredno bogata in še vedno živa.

Evropski projekt Ples kot nesnovna kulturna dediščina: Novi modeli omogočanja participativnih plesnih dogodkov (Dance as ICH) združuje več kot 20 raziskovalcev, kustosov, plesnih učiteljev in arhivarjev iz devetih partnerskih ustanov iz šestih držav, ki med letoma 2022 in 2025 raziskujejo plesno izročilo kot živo dediščino različnih skupnosti.

S projektom želimo spodbuditi participativne plesne dogodke in k njim pritegniti čim več sodelujočih. Poudarek je na druženju ob plesu; pridruži se mu lahko vsak, ki si to želi. S pomočjo giba se prenašajo in raziskujejo plesni slogi, variacije in ritmični izrazi. Sodobne plesne dogodke ustvarjamo na podlagi preteklih praks in v pričakovanju prihodnosti.

Pričujoča razstava poudarja vlogo plesne dediščine v vsakdanjem življenju in krepi razumevanje o njenem pomenu v Evropi. Izbrane plesne skupnosti je mogoče spoznati v pripravljenih video vsebinah, na razstavnih panojih in organiziranih plesnih dogodkih. Video vsebine, ki so jih prispevale sodelujoče države, ponujajo še dodaten vpogled v bogato evropsko plesno dediščino. Razstavni plesni prostor obiskovalce spodbuja k aktivni vključitvi. Vse omenjene dejavnosti skupaj predstavljajo nove modele participativnih plesnih dogodkov (events of practice exhibition). Na razstavi bodo predstavljeni primeri plesnih skupnosti in plesna dediščina Romunije, Madžarske, Norveške, Grčije in Slovenije.  

Plesno tradicijo Slovenije tvorijo različni plesi. Nekateri se plešejo le še na nastopih folklornih skupin, medtem ko sta dva plesa, sotiš in šamarjanka, še vedno živa. V paru se spontano plešeta ob različnih priložnostih, npr. na gostijah, družinskih srečanjih, porokah, valetah, maturantskih plesih in veselicah. Najdlje sta se ohranila v Prekmurju, kjer sta pomemben identifikacijski element lokalnega prebivalstva. Zato smo v Slovenskem etnografskem muzeju v sodelovanju s člani folklorne skupine Kulturnega društva »MARKO« Beltinci razširili razstavo o plesni dediščini in pripravili interaktivne elemente, kjer se obiskovalci lahko naučijo plesati sotiš in šamarjanko.

Sodelujoče inštitucije:
Norwegian centre for traditional music and dance
The Research Centre of the Slovenian Academy of Sciences and Arts (ZRC SAZU)
The Slovene Ethnographic Museum (SEM)
ASTRA National Museum Complex
The Hellenic Folklore Research Centre (HFRC) - Academy of Athens
The National and Kapodistrian University of Athens (NKUA)
The Hungarian Open Air Museum

Več o projektu si lahko preberete na https://www.dancingaslivingheritage.eu/

Ples sotiš na folklornem festival. Beltinci, 2018. © B. Rous

Povezani dogodki

Ples - Živa dediščina Evrope v gibanju ter France Marolt in njegove zapuščine, odprtje dveh razstav
10.10.2024
Slovenski etnografski muzej in Glasbenonarodopisni inštitut ZRC SAZU Vas 10. oktobra 2024, ob 18.00...
Razstavna hiša
četrtek, 10. oktober 2024 - 18:00