Nesnovna kulturna dediščina Slovenije v luči Unescove Konvencije

Potujoča razstava trenutno gostuje:
Cankarjev dom, Ljubljana
5. april 2018
Do
5. april 2018
Arhiv gostovanj
21. marec - 3. april 2018
Ministrstvo za kulturo RS
5. april
Kulturni bazar 2018, Cankarjev dom

V sodelovanju z Ministrstvom za kulturo in Ministrstvom za zunanje zadeve RS je Slovenski etnografski muzej kot Koordinator varstva nesnovne kulturne dediščine pripravil potujočo panojsko razstavo  Nesnovna kulturna dediščina Slovenije v luči Unescove Konvencije.

Leta 2003 je Unesco sprejel Konvencijo o varovanju nesnovne kulturne dediščine, ki naj bi prispevala k boljšemu varovanju nesnovne kulturne dediščine, njenemu spoštovanju, dvigu zavedanja o njeni pomembnosti in zagotavljala mednarodno sodelovanje in pomoč. Slovenija je Konvencijo ratificirala  leta 2008, ko je začel nastajati tudi Register nesnovne kulturne dediščine, v katerega je bilo do konca leta 2017 vpisanih 61 enot, od katerih so bile nekatere razglašene za nesnovno kulturno dediščino državnega pomena. Škofjeloški pasijon je bil leta 2016 kot prvi  element iz Slovenije vpisan na Unescov Reprezentativni seznam nesnovne kulturne dediščine človeštva, leta 2017 pa so se mu pridružili še Obhodi kurentov.

Na razstavi je s pomočjo fotografij in kratkih opisov predstavljeno bogastvo nesnovne kulturne dediščine Slovenije.  Na 24 panojih so predstavljene enote,  ki so bile do konca leta 2017 vpisane v nacionalni register, razglašene za nesnovno dediščino državnega pomena in vpisane na Unescov Reprezentativni seznam.  Dodan je še pano o  20. maju – svetovnem dnevu čebel, ki so ga na pobudo Slovenije razglasili Združeni narodi.

Slovensko-angleška verzija razstave je bila med 21. marcem in 3. aprilom 2018 na ogled na Ministrstvu za kulturo RS,  v še nekaterih drugih jezikovnih različicah pa bo ob sodelovanju z Zunanjim ministrstvom RS in našimi veleposlaništvi gostovala tudi v Moskvi, Prištini, Podgorici, Münchnu, Washingtonu, Teheranu, Sarajevu in morda še kje.

Avtorici razstave sta dr. Nena Židov in mag. Anja Jerin, kustodinji v Slovenskem etnografskem muzeju.

Spletno razstavo si lahko ogledate tukaj.

Obhodi kurentov, foto: N. Židov, 2015