Slovenski etnografski muzej

Od 
20. november 2003
Do 
29. februar 2004

Madžarski ljudski nakit

20. november 2003 - 29. februar 2004

Gostujoča razstava madžarskega nacionalnega Etnografskega muzeja iz Budimpeąte (Néprajzi Múzeum)

Razstava prikazuje izbrane predmete, ki so jih madžarski kmetje, pastirji, obrtniki in drugi vaški prebivalci in trgovci kot nakit nosili v 19. in 20. stoletju. Na ozemlju madžarskega govornega območja med Karpatsko dolino in Moldavijo, kjer so skupaj živeli in še živijo s predstavniki drugih narodnosti.

Raziskave kažejo, da je ljudski nakit v Evropi znan predvsem na dveh geografskih območjih. Prvo obsega Južno in Vzhodno Evropo skupaj z Balkanom, kjer so zbirke nakita izjemno bogate in kažejo podobnosti z nakitom zahodno azijskega in severnoafriškega območja ter vplive islamske kulture. Drugo veliko geografsko območje predstavljajo zahodno in severno evropske pokrajine, kjer je nakit skromnejši in preprostejši. V to skupino uvrščamo nakit Madžarov, ki živijo v Srednji Evropi. Razstavljeni predmeti predstavljajo posebnosti madžarskega ljudskega nakita, ki je zaradi svojih tipičnih oblikovnih in funkcionalnih značilnosti poseben, čeprav v določenih pogledih skromnejši od podobnega nakita drugih narodov.

Madžarski ljudski nakit na razstavi je razdeljen v dve skupini in sicer po obliki in po funkciji nakita. Okoli 400 razstavljenih predmetov je predstavljenih v več sklopih: naglavno okrasje, ogrlice, okrasni pasovi, zapestnice in prstani,okrasne igle, jermenske zaponke, gumbi in drugi.

Prikazani so tudi materiali za izdelavo nakita in njegova vloga in uporaba ob različnih življenjskih in prazničnih priložnostih.

Avtorici razstave: Terézia Balogh Jánosné Horváth in Edit Katona