Gostovanja

Razstava Uteži za merjenje zlatega prahu ljudstva Akan
16. februar – 31. maj 2011
Muzej afriških umetnosti v Beogradu

Od srede februarja, pa do konca maja 2011 je v Muzeju za afriške umetnosti v Beogradu na ogled razstava bronastih uteži za tehtanje zlatega prahu. Na razstavi so prikazani tudi predmeti iz afriške zbirke Slovenskega etnografskega muzeja:
- 222 bronastih uteži,
- bronasti posodi za zlati prah,
- bronasta posoda za shranjevanje uteži in
- tradicionalni obredni meč, po katerem so izdelovali tudi uteži v obliki miniaturnega meča.

Trgovina z zlatom je bila najbolj razširjena na območju Gane in Slonokoščene obale, kjer je ljudstvo Akan uporabljalo zlati prah kot plačilno sredstvo od 15. do začetka 20. stoletja. Tehtanje zlatega prahu je bilo povezano z merskim sistemom, ki je prinesel uporabo različnih bronastih uteži figurativnih in geometrijskih oblik. Izdelava in oblikovanje uteži predstavlja kvaliteten livarski in umetniški izdelek, v katerem se izraža bogato izročilo akanske kulture.

Povezava na Muzej afriških umetnosti: http://www.museumofafricanart.org