Uprizoritev Škofjeloškega pasijona. Foto: Tomaž Lunder, 2009
18. april 2021
Koordinator

300 let Škofjeloškega pasijona

Z manjšo razstavo obeležujemo tristoletnico Škofjeloškega pasijona, spokorniške procesije, ki prikazuje Kristusovo trpljenje in motive iz Stare in Nove zaveze.

Od leta 2009  pasijon v Škofji Loki v velikonočnem času uprizarjajo  vsakih šest let. Gre za največjo gledališko uprizoritev na prostem  v Sloveniji, pri kateri sodeluje okoli 1000 prostovoljcev. Besedilo pasijona je na osnovi predhodnih uprizoritev in predlog zapisal kapucin pater Romuald Marušič. Rokopisni kodeks, datiran z letnico 1721, velja za najstarejše ohranjeno dramsko besedilo v slovenskem jeziku in za najstarejšo ohranjeno režijsko knjigo v Evropi. Kodeks je shranjen v Kapucinskem samostanu Škofja Loka, kjer je tudi nastal.

Škofjeloški pasijon bil  leta 2008 vpisan v Register nesnovne kulturne dediščine Slovenije, leta 2016 kot prvi element iz Slovenije vpisan na Unescov Reprezentativni seznam nesnovne kulturne dediščine človeštva.