Slovenski etnografski muzej

Pripovedne vsebine

Pripovedne vsebine razkrivajo odnos posameznika do sebe in sveta. Vse pripovedi smo namensko posneli za razstavo, pri čemer smo iz precej dolgih pogovorov izluščili najbolj povedne dele. Pripovedovalce smo posneli v velikem planu, da ustvarimo vtis zaupnega pogovora. Pripovedi so dostopne v mozaični obliki – obiskovalci na interaktivnih ekranih izbirate med več pripovedovalci. Izjave trajajo od dve do štiri minute.

Aleksandrinke in njihovi potomci

Avtorica razdelka Moja ali tuja drugačnost – širni svet Daša Koprivec je za snemanje izbrala dve gospe in gospoda, ki jih je zaznamovalo aleksandrinstvo. Izbrani odlomki iz njihovih življenjskih zgodb so ponujeni na izbiro v slovenski in angleški različici, prevod v angleški jezik ponujajo podnapisi.

Alberta Gregorič. Prvačina, oktober 2007. Raziskava, pogovor in izbor Daša Koprivec, kamera in montaža Nadja Valentinčič Furlan, produkcija SEM, 2008, 4 minute.
Franc Faganel. Šempter pri Novi Gorici, januar 2008. Raziskava, pogovor in izbor Daša Koprivec, kamera in montaža Nadja Valentinčič Furlan, produkcija SEM, 2008, 2,5 minute.
Marija Černe. Bilje, junij 2007. Raziskava, pogovor in izbor Daša Koprivec, kamera in montaža Nadja Valentinčič Furlan, produkcija SEM, 2008, 2 minute.
Aleksandrinke in njihovi potomci. Zamisel SEM, interaktivna aplikacija Peter Gruden, produkcija SEM 2009, skupno trajanje 9 minut.

Moj svet skozi...

Interaktivna vsebina po zamisli avtorice razdelka Jaz – moj osebni svet Janje Žagar vsebuje šest pripovedi in eno slikovno vsebino. Pravljice so univerzalne in sodijo v skupni spomin človeštva, življenjska spoznanja pa so enkratna in sestavljajo osebni spomin vsakega posameznika.

… pravljice:
Fanči Vidmar z Vojskega pove pravljico, ki jo je slišala od staršev in jo je pogosto pripovedovala otrokom in vnukom. Tokrat jo je prvič pripovedovala v povsem spremenjeni situaciji pred kamero in je komentirala tudi, kako so otroci pravljico sprejeli in kakšno je njeno sporočilo. Marija Cvetek iz Srednje vasi v Bohinju prispeva dve pravljici, vezani na Bohinjski prostor, ki ga kot slavistka in etnologinja raziskuje tudi z vidika pravljic. Prikazani pravljici je izdala v knjigi Naš oča so zapovedval in ju večkrat javno predstavila. Lioba Jenče iz Dolenje vasi pri Cerknici je raziskovalka pravljičnega in pesemskega izročila, ter poustvarjalka in interpretka. Vešča je nastopanja pred kamero.

Fanči Vidmar – Pravljica. Vojsko, julij 2007. Strokovna sodelavka Janja Žagar, pogovor, kamera in montaža Nadja Valentinčič Furlan, produkcija SEM, 2008, 4 minute.
Marija Cvetek – Bog je svet delil, Svetemu Petru se ni ljubilo pobrati podkve. Ljubljana, maj 2007. Strokovna sodelavka Janja Žagar, pogovor, kamera in montaža Nadja Valentinčič Furlan, produkcija SEM, 2008, 2,5 minute.
Lioba Jenče – Deček, ki je imel rad oblake, Zemlja plava na vodi, Zemlja nastane iz zrna peska. Ljubljana, januar 2008. Strokovna sodelavka Janja Žagar, pogovor, kamera in montaža Nadja Valentinčič Furlan, produkcija SEM, 2008, 3,5 minute.

… spoznanja:
Tri pripovedovalce o svojih osebnih izkušnjah in spoznanjih smo izbrali po ključu narodne pripadnosti: Marijan Česnik je Slovenec, Ana Zablatnik Slovenka, živeča izven meja Slovenije, Ashikeja Biakeddyja pa smo izbrali kot ne-Slovenca. Mladi Navajo Indijanec živi ameriški sodoben način življenja, obenem pa ohranja stike z družino in plemensko tradicijo.

Marijan Česnik, Ljubljana, Slovenija. Ljubljana, marec 2008. Strokovna sodelavka Janja Žagar, pogovor, kamera in montaža Nadja Valentinčič Furlan, produkcija SEM, 2008, 3 minute.
Ana Zablatnik, Bilnjovs, Avstrijska Koroška. Bilnjovs, junij 2007. Strokovna sodelavka Janja Žagar, sprašujeta Mojca Račič in Nadja Valentinčič Furlan, kamera in montaža Nadja Valentinčič Furlan, produkcija SEM, 2008, 3 minute.
Ashike Biakeddy, Big Mountain, Navajo/Hopi rezervat, Združene države Amerike. Ljubljana, junij 2007. Strokovna sodelavka Janja Žagar, pogovor, kamera in montaža Nadja Valentinčič Furlan, produkcija SEM, 2008, 2,5 minute.

… medijske podobe:
Vizualni sklop vsebujejo sedemdeset sličic, ki jih predvidoma deli večina Slovencev. Podobe znanih ljudi, naravnih in kulturnih znamenitosti ter prelomnih dogodkov iz slovenskega kulturnega okolja in iz širnega sveta so razvrščene v dobro minuto dolg venček, ki gledalca bombardira brez kakršnekoli notranje sistematike (tudi v realnosti naš vid beleži slike na podoben način). Na koncu slike sestavijo mozaično mrežo na globusu, kar ponavlja osnovni princip razstave.

Moj svet skozi… Zamisel Janja Žagar, interaktivna aplikacija Peter Gruden, produkcija SEM, 2009, skupno trajanje 20 minut.

Nazaj