Slovenski etnografski muzej

O igri Pandolo

Na ploščadi pred Slovenskim etnografskim muzejem bo 5. maja 2013 potekal prvi turnir Pandolo v Ljubljani, ki velja za predhodnico bejzbola in kriketa in so jo do 60. let prejšnjega stoletja na ulicah ter trgih istrskih vasi igrali predvsem otroci in mladina.

Pandolo je tradicionalna istrska družabna in športna igra, v kateri dve ekipi s po tremi igralci tekmujeta v osvajanju ozemlja. Ošiljeno leseno paličico pandolo skušata z leseno palico maco odbiti stran od začetne točke in tako osvojiti čim več igrišča. Igro sestavljajo servis, ciljanje baze, izbijanje pandola za točke in ocenjevanje razdalje. Najprej ena ekipa napada ozemlje, druga ga brani, nato se ekipi zamenjata. Za ugotavljanje dosežene razdalje oz. doseženih točk se uporablja dolžina palice mace. Ekipa, ki doseže večje število točk, je zmagovalka.

Pandolo velja za pastirsko igro, ki so jo v preteklosti igrali otroci in mlajši fantje na paši. Igra, ki velja za predhodnico bejzbola in kriketa, je omenjena že v rimskih antičnih virih. Na Slovenskem so jo do 60. let prejšnjega stoletja na ulicah in trgih istrskih vasi igrali predvsem otroci in mladina. Turnirje organizirajo od leta 1993, ko so člani Društva za oživljanje starega Kopra organizirali prvi uradni pandolo turnir, v naslednjih letih so jim sledili v Piranu, Strunjanu, Hrvatinih in Sečovljah. Igranje pandola se je iz obalnih mest razširilo tudi v Prekmurje. Današnje turnirsko igranje poteka pod okriljem Zveze društev igre pandolo.

Igra pandolo je pomemben del kulturne, športne in folklorne dediščine v slovenskem prostoru. Z organiziranim turnirskim igranjem si igralci prizadevajo za popularizacijo in ohranjanje igre kot dediščine slovenske Istre. Leta 2013 je bila igra pandolo vpisana v register žive kulturne dediščine.

[bg|PANDOLO]