Naslovnica Etnologa 2015
9. februar 2016

Vabilo k sodelovanju avtorjem

Etnolog 2016

Vabimo vas k sooblikovanju letošnje muzejske periodične publikacije Etnolog.

Glede na to, da so Migracije v kulturnih krajina v letu 2016 osrednja ICOM-ova tema in ena od osrednjih interpretativnih usmeritev programa SEM, ter da smo priče premikanju ljudi in kulturnih sestavin, želi uredniški odbor letos med znanstvenimi članki izpostaviti etnološko-antropološke poglede na gibljivost ljudi in predmetov ter  spremenljivost kulturnih krajin.

Pri razpisani temi gre po eni strani za razmislek o sodobnem svetu z aktualnimi (prostovoljnimi ali prisilnimi premiki) ljudi, po drugi strani pa za potrebo po ponovnih razmislekih o preteklih izmenjavah  ljudi in stvari,  ki tvorijo zgodovino človeških migracij in so obenem podlaga sodobnih »samoumevnosti« (tudi na področju dediščine). Vsi pretekli in aktualni procesi teh prepletanj so oblikovali različice zgodovinskih, skupinskih in osebnih spominov (in pozab).  Čeprav gre za univerzalno tematiko, ki zajema  globalni prostor, bi radi nagovorili predvsem tiste avtorje/avtorice, ki bodo svoje tematske prispevke usmerili na relevantna (pretekla in/ali sodobna) vprašanja slovenskega prostora in ljudi, ki sobivajo v njem ali vanj prihajajo oz. ljudi, ki od tu odhajajo v svet.

Objavili pa bomo tudi sklop izvirnih znanstvenih člankov, ki vsebinsko niso omejeni.
V obeh sklopih pričakujemo problemsko zastavljene izvirne avtorske članke.
Prosimo vas, da do 20. februarja 2016 pošljete preliminarne naslove znanstvenih prispevkov s kratkim povzetkom in osnovnimi podatke o avtorju/avtorici na naslov nena.zidov@etno-muzej.si . V primeru velikega števila prijav bo uredniški odbor naredil izbor člankov, o čemer vas bomo obvestili. Izbrani avtorji bodo obveščeni tudi o roku za oddajo besedil.

Kot vsako leto bo tudi v letošnjem Etnologu razdelek Etnomuzejske strani. V njem želimo objaviti krajše strokovne prispevke o vsebinah, ki zadevajo etnološko-muzejske vidike kulturnih migracij/ mobilnosti skozi raznovrstno muzejsko gradivo oziroma skozi specifiko muzejskega dela. Poleg tega si želimo prispevke, ki sledijo dogajanjem v slovenskih in tujih muzejih (ocene in predstavitve ustanov, razstav, projektov, zbirk).  Prav tako vas vabimo, da nam pošljete ocene domačih in tujih etnoloških publikacij, ki so izšle v preteklem letu.
Vsi, ki želite sodelovati na Etnomuzejskih straneh, pošljite do 20. marca 2016 preliminarne naslove in kratke vsebinske obrazložitve svojih prispevkov na naslov andrej.dular@etno-muzej.si  Tako kot pri razdelku znanstvenih prispevkov bo uredniški odbor odločal o izboru prispevkov za Etnomuzejske strani, avtorje pa bomo o tem obvestili.

Z lepimi pozdravi, dr. Nena Židov in  mag. Andrej Dular

Navodila avtorjem