Poprtnik. Foto: A. Jerin, 2014.
13. december 2016

Poprtnik ali župnek

V ponedeljek 12. 12. 2016 je Zavod Parnas v sodelovanju s Slovenskim etnografskim muzejem, ki opravlja naloge Koordinatorja varstva nesnovne kulturne dediščine, v upravni hiši SEM postavil potujočo razstavo Poprtnik ali župnek, s katero je na petih panojih v slovenskem in angleškem jeziku predstavljena dediščina poprtnika v slovenskem prostoru.

Razstava bo do 6. januarja 2017 na ogled v Upravni hiši Slovenskega etnografskega muzeja.

Priprava poprtnikov izvira iz tradicije kruhov, ki so morali kot glavna obredna jed stati na mizi od božiča do svetih treh kraljev. Sedaj gospodinje pečejo poprtnik v obliki hlebca s testenimi okraski največkrat pred svetimi tremi kralji.

Priprava poprtnika je bila v Register nesnovne dediščine vpisana v letu 2013.

Razstavljen poprtnik. Foto: J. Rus, 2016. Razstava Poprtnik ali župnek v SEM. Foto: J. Rus, 2016.