Panjske končnice v dvorani upravne hiše SEM
23. november 2016
Novice

Dvorano upravne hiše SEM na novo krasijo motivi s poslikanih panjskih končnic iz zbirke SEM

Dvorana upravne hiše Slovenskega etnografskega muzeja je dobila novo preobleko, saj jo od letošnjega Dneva slovenske hrane naprej krasijo motivi pisanih panjskih končnic, ki jih najdemo v zbirki SEM.

Poslikane panjske končnice so z oljnimi barvami poslikane lesene čelne deščice na panjih kranjičih, zloženih v čebelnjakih bogatejših kmetov, podeželske gospode in župnišč. Čebelarji so po sličicah razločevali panje in lastnike, poleg tega pa so naslikanim svetim osebam panje simbolično izročali v varstvo in zaščito. So izvirna zvrst ljudske umetnosti in v njej edina likovna zvrst s številnimi posvetnimi figuralnimi motivi in z moralističnimi in satiričnimi vsebinami, katere nastanek in razvoj so omogočile ugodne razmere ob razvitem čebelarjenju s sezonskim prevažanjem panjev na pašo. V času njihovega nastajanja, torej od srede 18. stoletja do prve svetovne vojne, je bilo poslikanih več kot 50.000 končnic. V poznem 19. stoletju so bile panjske končnice razširjene na Gorenjskem, južnem Koroškem, na vzhodnem Štajerskem, v Prekmurju, medtem ko v južnem pasu Slovenije in v neslovenskih deželah niso bile v navadi. Poslikovali so jih preprostejši in samouški slikarji, ki so motive prevzemali s podobic, slikovnih biblij z Nemškega, grafik, časopisnih in knjižnih ilustracij, nemalokrat jih je navdihovala lastna domišljija. Motivika je v glavnem figuralna, zajema nad 600 različnih motivov, od katerih je dobra polovica nabožnih s prizori iz Svetega pisma stare in nove zaveze, iz svetniških legend in s podobami svetnikov. Med posvetnimi motivi zbujajo posebno pozornost živali v človeških vlogah, smešenje ženskih slabosti, krojačev in čevljarjev, gostilniški prizori, vojaški in eksotični motivi ter prizori, ki govorijo o razmerju med spoloma. V tej zvrsti slikarstva se je razvila svojevrstna različica slikarskega sloga, hkrati pa predstavlja tudi najbogatejšo evropsko slikarsko zbirko figuralne motivike pri nižjih družbenih plasteh in je dragoceno pričevanje o kulturnih potrebah, pogledih na svet in o ustvarjalni moči kmečkega prebivalstva. V Slovenskem etnografskem muzeji hranimo preko 750 poslikanih panjskih končnic.