Oktobrske novosti v Knjižnici SEM ter priporočila za branje

Iz Knjižnice SEM vam prinašamo novice o naših novih pridobitvah in predlagamo tri nova priporočila:

Podobe nekdanjega Kranja (Gorenjski muzej, 2023) ni še ena v vrsti številnih fotografskih krajevnih monografij. Od podobnih del se razlikuje po svoji premišljeni vsebinski zasnovi. Slikovno gradivo je predstavljeno v vsebinskih sklopih, ki predstavljajo Kranj na osnovi likovnih upodobitev mesta, na osnovi arhitekturnih posebnosti (trgi, mostovi, pomembne zgradbe) in različnih panoram mesta, na osnovi novih sosesk, na osnovi trgovske dejavnosti in arheoloških izkopavanj na Glavnem trgu. Izbor gradiva in zapise so prispevali kustosi Gorenjskega muzeja.

Spominski zapis Tilke Kramer o štiridesetletnem opravljanju babiškega poklica prihaja na knjižne police v času, ko poteka kandidatura za vpis Babištva: znanja, veščin in praks na Unescov reprezentativni seznam nesnovne kulturne dediščine človeštva. Nominacijo so predložile Kolumbija, Ciper, Nemčija, Kirgiška republika, Luksemburg, Nigerija, Slovenija in Togo. Pretežni del avtobiografije Babica na terenu: 40 let (Zbornica zdravstvene in babiške nege Slovenije, 2023) se nanaša na avtoričino terensko delo na slovenskem Koroškem.

Zbornik NASTOPNA predavanja novih izrednih članic in članov Slovenske akademije znanosti in umetnosti, izvoljenih v letih 2019 in 2021 (Slovenska akademija znanosti in umetnosti, 2023) nudi vpogled v aktualno znanstveno misel na Slovenskem. Delo navduši bralca zaradi kakovosti in raznolikosti sestavkov, ki so jih prispevali najvidnejši predstavniki slovenske znanstvene misli. Naj naštejemo nekaj naslovov: Kako slovenski so bili Slovenci okoli leta 1900, Slovensko škotske književne in kulturne povezave med obema vojnama: Fanny S. Copeland, Skrita biotska raznovrstnost v gozdu, Vile ali lopata iz besed, Zakaj je zdravnik znanstvenik in umetnik …

Preverite še ostale novosti v knjižnici

Podobe nekdanjega KranjaBabica na terenu: 40 letNASTOPNA predavanja novih izrednih članic in članov Slovenske akademije znanosti in umetnosti, izvoljenih v letih 2019 in 2021