Novo v Knjižnici SEM
20. julij 2021

Novo v Knjižnici SEM

V knjižnici SEM smo za projekt Etnografski in muzeji svetovnih kultur kot prostori skrbi kupili več literature, ki se navezuje na vsebinske sklope projekta (ekologijo, podnebne spremembe, antropocen, nova družbena gibanja, rasizem, muzeologijo, muzejske zbirke).

V nadaljevanju izpostavljamo dve monografiji.

Empire of cotton: a new history of global capitalism avtorja Svena Beckerta (Penguin, 2015) podaja zgodovinski pregled bombaža kot proizvoda, čigar zgodovina sega na šest celin in obsega tisoč let. Skozi bombaž kot surovino in njegove izdelke opisuje širitev globalnega kapitalizma.

The history of white people priznane ameriške zgodovinarke Nell Irvin Painter (Norton, 2010) raziskuje idejo »beline« skozi zgodovino, vse od stare Grčije do nedavnega. Lepo pokaže, da so že antična ljudstva razlike med ljudmi dojemala kulturno in ne fizično. Tako so nekatera ljudstva druga, svetlejša, dojemala kot manj civilizirana. Knjiga pokaže, da so »rasne razlike« arbitrarne in fluidne, bolj kot s telesom vezane na razred in kulturo.

V knjižnici je seveda na voljo še veliko drugih zanimivih knjig. Vabljeni k obisku!