Stati inu obstati
15. februar 2022

Knjižnično zbirko dopolnjujemo s knjigo Stati inu obstati

V knjižnici se lahko pohvalimo z novo pridobitvijo - bibliofilsko izdajo knjige Stati inu obstati, prvih petdeset slovenskih knjig.

Avtor knjige je jezikoslovec in literarni zgodovinar dr. Kozma Ahačič. V knjigi so predstavljena dela in čas protestantskih avtorjev. Dela Primoža Trubarja, Adama Bohoriča, Jurija Dalmatina, Sebastijana Krelja in enajstih nekoliko manj znanih slovenskih protestantskih avtorjev. Izšla je v tristo izvodih, naš ima številko 296 ("omejena, ročno vezana in oštevilčena izdaja, unikatna knjižna mojstrovina").

Vabimo vas, da si to izjemno knjižno delo Stati inu obstati ogledate v čitalnici naše muzejske knjižnice. Obenem lahko nekatere od 50 predstavljenih knjig tudi prelistate, saj v naši knjižni zbirki hranimo njihove faksimilirane izdaje, kot na primer Trubarjev Katekizem (1550), prav tako Trubarjeva Hišna postila (1595), Dalmatinovo Biblijo (1584), Bohoričeve Zimske urice in druge.

Ob tem pa naj vas spomnimo, da v zbirki hranimo med drugim tudi novejše (Zbirka Primoža Premzla, Temelji slovenstva) ter malo starejše dragocenosti (Iconotheca Valvasoriana, Valvasorjeva Slava vojvodine Kranjske).

Video predstavitev knjižnice

Stati inu obstatiStati inu obstatiStati inu obstatiStati inu obstati