Kolaž naslovnic

Junijske novosti v Knjižnici SEM ter priporočila za branje

Iz Knjižnice SEM vam tudi ta mesec prinašamo novice o naših novih pridobitvah in predlagamo tri nova priporočila:

Ob stoletnici naše ustanove, ki jo obeležujemo v tem letu, je izšla publikacija Slovenski etnografski muzej. Prvih sto (1923-2023) (Slovenski etnografski muzej, 2022). Osrednji del publikacije predstavlja poglavje 'SEM smo ljudje', kjer je predstavljena zgodovina in sedanjost kustodiatov in strokovnih oddelkov ter delovanje SEM v vlogi Koordinatorja varstva nesnovne kulturne dediščine. Monografijo sklene nekaj misli različnih slovenskih in tujih etnologov in muzealcev, v njej najdemo tudi bogato zbirko fotografij iz muzejske dokumentacije.

Izšla je tudi publikacija Register nesnovne kulturne dediščine Slovenije (2008-2023) (Slovenski etnografski muzej, 2023). To je že peta, dopolnjena izdaja, ki je izšla v letu, ko tako pri nas kot v vseh državah podpisnicah obeležujemo 20-letnico sprejetja Konvencije o varovanju nesnovne kulturne dediščine. V publikaciji je s kratkimi opisi in fotografijami predstavljeno 115 enot, ki so bile v Register vpisane od leta 2008 do konca maja 2023 in jih ohranja do sedaj evidentiranih 335 nosilcev.

V našem muzeju ste si lahko ogledali tudi fotografsko razstavo Peš, s kolesom, vlakom in tovornjakom. Terenske raziskave Orlovih ekip. Sedaj se ji pridružuje tudi publikacija z istim imenom (Slovenski etnografski muzej, 2023), ki prinaša bogato zbirko fotografskega gradiva ter krajši opis t.i. terenskega delovanja Orlovih ekip, ki so bile vsakoletne sistematične raziskave kustosov takratnega Etnografskega muzeja, ki jih je leta 1948 vpeljal ravnatelj dr. Boris Orel.

Preverite še ostale novosti v knjižnici

Slovenski etnografski muzej. Prvih sto (1923-2023) Register nesnovne kulturne dediščine Slovenije (2008-2023)Peš, s kolesom, vlakom in tovornjakom