Decembrske novosti v Knjižnici SEM
15. december 2021

Decembrske novosti v Knjižnici SEM

V pregledu novosti knjižnice v mesecu decembru izpostavljamo tri:

Ruhe in Frieden? / Počivaj v miru?: Vom Verschwinden des Slowenischen auf den Friedhöfen Kärntens/Koroška (Mohorjeva Hermagoras, 2021 ) Ferdinanda Kühnela, politologa in zgodovinarja, je analiza t.i. etnično-jezikovne homogenizacije Slovencev na Južnem Koroškem. Namesto analize popisa prebivalcev se avtor poslužuje raziskovanja krajev spomina (po Pierru Noraju). V njigovem primeru so to pokopališča z nagrobnimi spomeniki, nagrobniki ter cerkve. Preučuje pogostost pojavljanja slovenskega jezika na pokopališčih, nagrobnikih in cerkvah, da bi dobil dober vpogled o rabi slovenščine na Južnem Koroškem. Njegova raziskava kaže, da je od druge polovice 19. stoletja prišlo do dejanske etnične in jezikovne homogenizacije, ki se nadaljuje vse do današnjih dni.

The food and cooking of Slovenia (Anness Publishing, 2020) dr. Janeza Bogataja prinaša pregleden vpogled v geografijo, zgodovino ter etnologijo Slovenije za tuje bralce. Po osnovnih gabaritih (geografija, slovenska kultura, slovenska kuhinja, prazniki, klasične sestavine v slovenski kuhinji), avtor skozi kuharske recepte in fotografije Martina Brigdala kaže tipične slovenske jedi.

Tristo zajcev (Mladinska knjiga, 2021) je izbor ilustriranih pripovedi iz zapuščine dr. Milka Matičetovega. 44 zgodb je izbrala in priredila Anja Štefan. Kot pravijo pri založbi, jim je nadela "svežo, bolj gladko preobleko, ki pa hkrati spoštljivo ohranja sledi starega pripovedovanja". Knjiga prinaša tudi simpatične spomine na Milka Matičetovega naše upokojene kolegice Fanči Šarf.

Seznam novosti - december 2021 (pdf, 126 KB)

V knjižnici je seveda na voljo še veliko drugih zanimivih knjig. Vabljeni k obisku!

Ruhe in Frieden? / Počivaj v miru?: Vom Verschwinden des Slowenischen auf den Friedhöfen Kärntens/Koroška (Mohorjeva Hermagoras, 2021 ) The food and cooking of Slovenia (Anness Publishing, 2020)Tristo zajcev (Mladinska knjiga, 2021)