Zbirka indijanskih predmetov Friderika Barage

Etnografski predmeti, ki jih je Friderik Baraga leta 1837 podaril Kranjskemu deželnemu muzeju v Ljubljani, so bistvenega pomena za krajevno in časovno opredelitev regionalnih stilov indijanske umetnosti na območju Velikih jezer v Severni Ameriki. Ker so Baragovi stiki z Otavci in Očipvejci v letih 1831-1836 dobro dokumentirani in ker lahko izluščimo dodatne informacije iz raznih seznamov teh predmetov, ki so jih sestavili v času njihove pridobitve v muzeju, zbirka lahko pomaga osvetliti drugo, slabše dokumentirano gradivo. Splošna obravnava problemov, ki so lastni interpretaciji zgodovinsko zbranih etnografskih primerkov in pomen teh predmetov za zgodovinsko etnografijo sta v tem članku ponazorjena s primerjalno analizo izbranih predmetov iz Baragove zbirke.