Številka revije
Avtor
Kanika Gupta
Članek v pdf obliki
PDF icon Prenesi pdf datoteko (449.88 KB)

Indijska zbirka tiskov iz zgodnjega 20. stoletja v Slovenskem etnografskem muzeju v Ljubljani: med kolonializmom in nacionalističnim diskurzom

Slovenski etnografski muzej hrani nekaj redkih tiskov, ki so jih slovenski misijonarji kupovali na tržnicah Kalkute v vzhodni Indiji v zgodnjem 20. stoletju. Te podobe odpirajo vrsto diskurzov o kolonializmu in nacionalizmu v hindujskih višjih kastah ter o patriarhalnih strukturah, ki so vpete vanje. V njih lahko prepoznavamo slogovne poteze, ki so rezultat družbenega in kulturnega okolja, iz katerega izhajajo, zato avtorica njihovo estetiko raziskuje v tem kontekstu. Obravnava vizualno govorico teh tiskov, ki jo razume kot nedeterministično in vsajeno v domačo estetiko koloniziranega ljudstva, pri tem pa izpostavlja tisto, kar je že od nekdaj zavestno izključeno, potlačeno ali podjarmljeno.