sreda, 10. september 2008 - 18:00
2 uri

Začetki in razvoj clevelandske polke

predavanje
sreda, 10. september 2008 ob 18.00 uri (razstavna hiša SEM)

V sredo, 10. septembra ob 18.00, bo v Slovenskem etnografskem muzeju predaval Joe Valenčič, strokovnjak za ameriško polko iz clevelandskega muzeja Polka, ki je edini tovrstni glasbeni muzej na svetu. Predavanje je del spremljajočega programa ob razstavi Zvoki Slovenije - Od ljudskih godcev do avsenikov - osrednje razstave SEM iz lanskega leta, ki se izteka in je na ogled samo še do 5. oktobra. Predavanje in njegova donacija starih gramofonskih plošč predstavljata enega od vrhuncev razstave.

Vljudno vas vabimo na predavanje
Joe Valenčič: Začetki in razvoj clevelandske polke

Joe Valenčič, ameriški Slovenec iz Clevelanda, Ohio, ZDA, je eden največjih poznavalcev glasbenega izročila slovenskih izseljencev na ameriških teh. Že pred 30 leti je sodeloval s Slovenskim etnografskim muzejem. Je eden od ustanoviteljev znamenitega Polka Museum v Clevelandu. Muzej hrani bogato originalno zbirko dokumentov, pričevalnih o nastanku in razvoju clevelandske polke - slovensko-ameriške inačice narodnozabavne glasbe.

Joe Valenčič se bo ob tem obisku v Sloveniji in v SEM zapisal med donatorje Slovenskega etnografskega muzeja saj poklanja več kot 200 skoraj sto let starih gramofonskih plošč iz obsežne zbirke Polka muzeja (trenutno še niso v Sloveniji), ki so bile posnete v Ameriki.
Ta donacija predstavlja dragoceno pridobitev za Slovenski etnografski muzej in za raziskovanje slovenske glasbene (pol)preteklosti.

Predavanje bodo spremljali stari zvočni posnetki ter bogato fotografsko in filmsko dokumentarno gradivo, ki ga je zbral g. Valenčič.