četrtek, 23. september 2010 - 11:00
1 ura

Tržaško morje: Kraška obala, mesto in vasi. Prezrti del zgodovine Slovencev, predstavitev knjige

Vljudno Vas vabimo na predstavitev knjige
Bruno Volpi Lisjak
TRŽAŠKO MORJE: Kraška obala, mesto in vasi.
Prezrti del zgodovine Slovencev.

v četrtek, 23. septembra 2010 ob 11. uri,
v Slovenski etnografski muzej, na Metelkovo 2 v Ljubljani.

Pogovor z avtorjem bo vodil Jadran Sterle.

Ko je zaradi prekomorskih kolonij Nemčija zagrozila Evropi z vojno, je Italija z zavezniki iztržila velik del Jadranske vzhodne obale. Sovražniku – Avstroogrski monarhiji- je iztrgala tretjino slovenskega nacionalnega ozemlja, Istro in dele Dalmacije. Od takrat je slovenska obala v tržaškem zalivu pod Italijo, in od leta 1918 postaja ta del slovenskega ozemlja in človeka prezrti del zgodovine Slovencev. Predvsem zgodovino ribištva številnih slovenskih vasi, od izliva Glinščice v morje v Žavljah do Štivana pri izlivu Timave, rešuje pred (namerno?) pozabo neutrudni tržaški Slovenec Bruno Volpi Lisjak, danes Kraševec iz Križa.

Ga bodo slovenski zgodovinarji, šolniki in ne nazadnje politiki upoštevali? Ob njegovi knjigi »Tržaško morje« je ta »prezrti del zgodovine Slovencev« nemogoče spregledati….

Jadran Sterle